Te kwiaty to symbol jesieni. Posadź je teraz, a będą cieszyć oko przez wiele lat
Chryzantemy cieszą się w Polsce coraz większą popularnością, jako kwiaty dekoracyjne w naszych ogrodach, a nie tylko jako rośliny, kojarzące się z cmentarzem. Nic w tym dziwnego, ponieważ odpowiednio skomponowane, mogą pięknie zdobić działkę i zachwycać swoimi intensywnymi kolorami. Sprawdź, kiedy i jak sadzić chryzantemy.
Chcąc uprawiać w gruncie chryzantemy w naszym klimacie, musimy wybrać odpowiednie odmiany i zapewnić im dobre warunki, aby mogły przezimować i być ozdobą ogrodu w kolejnym roku. Co więcej, zbliża się termin, gdy możemy wyposażyć się w sadzonki tych roślin.
Przyjmuje się, że optymalnym terminem sadzenia chryzantem jest wiosna, kiedy to zieleń ma czas na aklimatyzację i może przygotować się do nadejścia zimy. Jednak o te porze roku bardzo ciężko jest dostać sadzonki, więc najczęściej chryzantemy sadzi się jesienią, gdy jest największa dostępność tego produktu w sklepach ogrodniczych.
Zanim jednak do tego przejdziemy, musimy starannie przemyśleć miejsce sadzenia roślin, ponieważ ma to ogromny wpływ na przetrwanie zimy przez nasze chryzantemy. Związane jest to, z tym że kwiat tworzy płytki system korzeniowy i może źle reagować na przesadzanie. Oprócz tego po dwóch tygodniach od posadzenia chryzantem należy uszczknąć wierzchołki, dzięki czemu spowodujemy ich lepsze krzewienie.
Bardzo ważne w naszym klimacie jest odpowiednie dobranie chryzantem i zdecydowanie się na odmiany, które są w stanie przezimować. Najlepiej zimujące są chryzantemy drobnokwiatowe, czyli odmiany:
- Monaco,
- Raja,
- Solar,
- Rubra,
- Bronzefeuer,
- Apollo.
Natomiast w przypadku chryzantem wielkokwiatowych, będziemy musieli otoczyć te rośliny większą opieką i zapewnić im solidne osłony na zimę. Są to odmiany, takie jak:
- Madam,
- Madonna,
- Escort Czerwona.
Czytaj również: Są piękne i łatwe w utrzymaniu. Termin sadzenia przypada właśnie teraz
Bardzo ważne jest prawidłowe umieszczenie chryzantem. Rośliny powinny być sadzone na stanowiskach słonecznych, ciepłych oraz zacisznych. Zaleca się, by unikać wystawy północnej oraz wschodniej, ze względu na mroźne wiatry i niewystarczającą ilość światła.
Oprócz tego chryzantemom należy odpowiednio przygotować podłoże, więc musimy je przekopać i spulchnić. Bardzo ważna jest również żyzność gleby oraz jej przepuszczalność. Roślin nie powinno się sadzić w ziemi podmokłej oraz kwaśnej. Zalecane pH gleby to odczyn obojętny.
Po posadzeniu musimy również odpowiednio dbać o nasze chryzantemy. Powinny być one podlewane regularnie, szczególnie w początkowym okresie wzrostu, a także w czasie susz.
Dodatkowo w czasie sezonu kwiaty powinny być kilkukrotnie nawożone. Jednak należy unikać nawozów azotowych, wybierając te, które zawierają fosfor, potas, magnez i wapń. Przyjmuje się, że najbardziej wartościowe i bezpieczne będą nawozy organiczne, czyli kompost, biohumus czy obornik. Z nawożenia należy zrezygnować w okresie wybarwiania pąków.
Tak jak wspominaliśmy, chryzantemy należy chronić szczególnie zimą. Wtedy to warto osłaniać je grubą, kilkucentymetrową warstwą ściółki. Dodatkowo możemy je również okryć gałązkami iglaków.
Zobacz też:
Zamiokulkas marnieje w oczach? Zimą karm go tym, a szybko wróci do formy
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu
Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony