Reklama
Reklama

Jaka ziemia do hortensji? Uważaj, żeby nie popełnić tego błędu, inaczej kwiaty zżółkną

Hortensje są jednym z najbardziej lubianych gatunków kwiatów przez polskich ogrodników. W kontekście ich uprawy kluczowe jest to, w jakiej dokładnie glebie rosną. Ma to wpływ nie tylko na kolor kwiatów, ale także na to, czy hortensje nie będą usychać.

Pod botanicznym określeniem "hortensja" kryje się niemal 70 odmian rośliny. Najpopularniejsze typy to te o kolorze: białym, czerwonym, różowym, niebieskim, czy fioletowym. Niezależnie od wybranej odmiany, każdy hodowca chce, żeby roślina wzrastała na silną i piękną.

Żeby było to możliwe, konieczne jest zapewnienie hortensjom właściwych warunków do rozwijania się. Wtedy hortensja odwdzięczy się wydawaniem przepięknym pąków oraz brakiem problemów związanych z usychaniem. Kluczowym aspektem w tym kontekście jest gleba.

Na jakiej ziemi hortensja będzie rozwijać się najlepiej?

Niedługo rozpocznie się najlepszy czas na hodowanie hortensji. To właśnie pod koniec września ogrodnicy przygotowują się, aby zasadzić roślinę w swoim ogrodzie. Sezon na sadzenie hortensji trwa od września aż do początku października. Później trzeba czekać aż do kwietnia lub maja.

Przejdźmy do kwestii związanych z glebą i tego, jaka odmiana ziemi jest najlepsza do wzrostu rośliny. Hortensja będzie dobrze się czuć na kwaśnej lub lekko kwaśnej ziemi. Ogrodnik powinien zapewnić roślinie podłoże o pH w przedziale od 4,5 do 6,5. Przekroczenie tego zakresu będzie wiązać się z tym, że hortensja będzie miała utrudnione pobieranie niezbędnych do rozwoju składników odżywczych.

Czym powinna charakteryzować się gleba, w której sadzi się hortensje?

Ważnym aspektem jest też charakterystyka gleby. Warunki będą sprzyjać rozwojowi rośliny, jeśli ziemia będzie żyzna, próchnicza, wilgotna i dobrze przepuszczalna. Nie można dopuścić do tego, aby gleba stała się gliniasta i ciężka. Jedynym gatunkiem rośliny, który poradziłby sobie z takimi warunkami, byłaby hortensja krzewiasta.

Żeby hortensja rozwijała się prawidłowo, ogrodnik powinien rozluźnić glebę torfem, żwirem lub korą sosnową. Można ją też uzupełnić w składniki odżywcze, dodające do ziemi kompost lub obornik. W innym przypadku, kiedy gleba będzie sucha, hortensja nie będzie kwitnąć.

Jak uniknąć żółknięcia i usychania kwiatów?

Żółknięcie i usychanie kwiatów hortensji jest zmorą wielu ogrodników. Najważniejszym aspektem jest właściwe i przede wszystkim systematyczne podlewanie. Niezależnie od tego, czy roślinę hoduje się w doniczce, czy w gruncie w przydomowym ogródku lub na działce. Wymagania są identyczne w obu przypadkach.

Hortensja powinna być podlewana codziennie. To szczególnie ważne w momencie, gdy roślina jest wystawiona na oddziaływanie upałów. Ogrodnik powinien zapewnić jej właściwe warunki do rozwoju, sadząc hortensję w miejscu półcienistym i osłoniętym od wiatru. Kwiaty nie znoszą pełnego słońca – jego nadmiar doprowadzi do ich usychania.

Zobacz też:

Jesienią potraktuj jeżynę w ten sposób. Za rok oblepi się całą masą owoców

Znudziły ci się hortensje? Zasadź ten krzew o wyjątkowych kwiatach

Planujesz przesadzanie roślin? Kwiaciarka tłumaczy, czy to dobry moment

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | nawożenie | kwiaty