Reklama
Reklama

Te kwiaty to ozdoba każdego ogrodu. Są większe od dłoni

Hibiskus bagienny to roślina o niezwykłej urodzie, która przyciąga wzrok za sprawą swoich ogromnych, kolorowych kwiatów. Ich średnica może sięgać nawet 30 cm. Uprawa hibiskusa bagiennego nie jest może najprostsza, ale wystarczy znać jego preferencje, by zdrowo rósł i bujnie kwitł. Jak o niego dbać w ogrodzie?

Wszystkie kwiaty mają swoich ogromnych fanów, którzy podziwiają ich kolor, kształt czy zapach. Niektóre wyróżniają się jednak znacząco na tle innych — na przykład niezwykłą barwą czy wielkością. 

Hibiskus bagienny, znany również jako hibiskus bylinowy (Hibiscus moscheutos) zachwyca i jednym, i drugim. Wytwarza ogromne, kolorowe kwiaty, których średnica może sięgać nawet 30 cm. Jak uprawiać tę roślinę w ogrodzie? 

Hibiskus bagienny — charakterystyka rośliny ozdobnej

Wiele roślin może pochwalić się dużymi kwiatami, jednak te wytwarzane przez hibiskusa bagiennego są niewątpliwie imponujące. Inna nazwa tej rośliny to ketmia bagienna. To gatunek byliny z rodziny ślazowatych, występujący w naturze w Ameryce Północnej. Powszechnie jest jednak uprawiany jako roślina ozdobna — cieszy się popularnością również w Polsce.

Roślina zielna może osiągnąć nawet 2,5 metra wysokości. Wytwarza wzniesiony, nagi lub w różnym stopniu owłosiony pęd. Okazałe kwiaty wsparte są kilkunastoma listkami okrywy. Kielich ma dzwonkowaty kształt, a płatki korony są białe lub różowe — u nasady często zabarwione na czerwono.

Hibiskus bagienny kwitnie od lipca do października, stanowiąc wspaniałą dekorację ogrodu. Pojedynczy kwiat może przetrwać tylko dzień lud dwa, jednak roślina wytwarza ich tak wiele, że okres jej kwitnienia jest bardzo długi. Niektórym wydaje się, że tak piękna roślina jest wyjątkowo trudna w uprawie. Okazuje się jednak, że każdy poradzi sobie z uprawą hibiskusa bagiennego. Wystarczy tylko znać jego upodobania i wymagania. 

Czytaj też: Hortensje przekwitły? Ogrodnik wyjaśnia, co zrobić z suchymi kwiatostanami 

Uprawa hibiskusa bagiennego. Jak dbać o ketmię w ogrodzie?

Hibiskus bagienny jest dość wymagający w uprawie, jednak można sobie z tym spokojnie poradzić. Jego niezwykła uroda rekompensuje przy tym cały trud włożony w pielęgnację. Preferuje słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru stanowiska. Potrzebuje przepuszczalnej, żyznej ziemi - próchnicznej i stale lekko wilgotnej. Podłoże powinno mieć obojętny lub lekko kwaśny odczyn pH.

Niezwykle ważne w jej uprawie jest regularne nawożenie. Wiosną zasilamy hibiskusa nawozem wieloskładnikowym, a następnie nawozem do roślin kwitnących. Nawożenie trzeba zakończyć w sierpniu, by roślina miała czas przygotować się do zimy. Wraz z początkiem wegetacji ketmię powinniśmy podlewać 2-3 razy w tygodniu, a w czasie upałów nawet codziennie.

Hibiskus bagienny jest odporny nawet na duże mrozy - sięgające -26 stopni Celsjusza. Młode rośliny warto jednak zabezpieczyć na zimę stroiszem, liśćmi lub włókniną. Jeśli chodzi o cięcie hibiskusa bagiennego, jesienią jego pędy trzeba mocno przyciąć na wysokości około 10 cm nad ziemią. Jeśli będziemy regularnie usuwać przekwitłe kwiaty, możemy z kolei jeszcze bardziej przedłużyć okres spektakularnego kwitnienia hibiskusa bagiennego. 

Zobacz też:

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony

Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | pielęgnacja roślin | uprawa roślin | nawożenie | podlewanie