Reklama
Reklama

Takiej hortensji jeszcze nie widziałeś. Ozdobi pergolę i kąt ogrodu

Hortensje to jedne z najczęściej wybieranych krzewów do ogrodu. Nic dziwnego, że często sadzimy je na zewnątrz, ponieważ te kwiaty są łatwe w uprawie i mają atrakcyjny wygląd. Zamiast popularnych hortensji ogrodowych i bukietowych, warto wybrać te pnące - mało popularne, lecz bardzo piękne. Z powodzeniem ozdobią pergolę i kąt ogrodu. Sprawdź różne odmiany hortensji pnącej, a także ich wymagania pielęgnacyjne.

Hortensja pnąca pochodzi z Azji i wyróżnia się wyglądem z rodziny hortensjowatych tym, że jest pnączem. Ten kwiat posiada korzenie czepne, dlatego można ozdobić nim ogrodzenia, mury, pergole, a nawet drzewa. Jeśli nie zastosujemy podpory, to zacznie rosnąć jak roślina okrywowa. Hortensja pnąca występuje w wielu odmianach, dlatego przedstawiamy te najpiękniejsze

Hortensja pnąca - mało wymagająca roślina ogrodowa

Na kwitnienie hortensji pnącej trzeba trochę poczekać. Kwitnie po 4 latach od posadzenia w miesiącach letnich tj. czerwiec i lipiec. Jej sadzonki najlepiej sadzić od marca do połowy maja. Jakie ma wymagania uprawowe?

Hortensja pnąca ma wymagania, co do stanowiska. Preferuje cieniste lub półcieniste miejsca. Ta długowieczna roślina jest mało wymagająca, uodparnia się na mrozy i szkodniki. 

Hortensja pnąca - te piękne odmiany warto mieć w swoim ogrodzie

Hortensja pnąca występuje w wielu odmianach, które różnią się od siebie kolorem liści i szybkością wzrostu. Mogą stanowić alternatywę dla bluszczu, ponieważ są od niego bardziej odporne na mróz i szkodniki. Jakie zatem odmiany warto mieć w swoim ogrodzie?

  • Hortensja pnąca "Mirranda"

Ta odmiana hortensji pnącej ma 5-6 m wysokości i silne korzenie czepne, którymi przytwierdza się do podpór. Dobrze rośnie też jako roślina okrywowa - szybko pokrywa podłoże, jeśli zasadzimy ją po 2-3 sztuki na 1 m2. Jej liście mają sercowaty kształt i piłkowate brzegi, są koloru zielonego ze złotym obrzeżeniem, wcinającym się nieregularnie w głąb blaszki. 

  • Hortensja pnąca "Cordifolia"

"Cordifolię" zaliczamy do karłowatych odmian hortensji pnącej. Ma 1,5 m wysokości i w ciągu roku rośnie jedynie 10 cm, dlatego będzie idealna do małych ogrodów jako pnącze i roślina okrywowa. Jej liście są delikatnie zaokrąglone i intensywnie zielone oraz błyszczące od góry, a na spodzie ich barwa jest biało-zielona

  • Hortensja pnąca "Silver Lining"

Odmiana wyróżnia się sercowatymi liśćmi o szarozielonym kolorze z jasną obwódką. Mierzy 3-4 m wysokości i rośnie bardzo wolno. Wygląda wspaniale na ciemnych murach, a także jako roślina okrywowa pod drzewami i krzewami. 

  • Hortensja pnąca "Take a chance"

Ta hortensja pnąca rośnie do 4-6 m długości i rocznie przyrasta około 0,5-1 m. Średnica jej liści ma 5-10 cm, te części cechują się intensywnym, zielonym kolorem z nieregularnym przebarwieniem białych i marmurkowych brzegów. Najlepiej wygląda w ciemnych kątach ogrodu. 

Zobacz też:

Ta roślina sprawdzi się lepiej niż wrzosy. Długo kwitnie i przyciąga motyle

Liście borówki amerykańskiej robią się czerwone? Musisz szybko działać

Wyhodujesz poziomki na balkonie. Trzymaj się tych zasad, a będą słodkie i smaczne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | kwiaty | krzewy | uprawa roślin