Reklama
Reklama

Takiego storczyka już nie uratujesz. To znak, że czas wyrzucić go do kosza

Storczyki cieszą się ogromną popularnością. To jedne z najbardziej uniwersalnych kwiatów, które są świetnym prezentem dla babci, mamy czy też siostry. Nic więc dziwnego, że znajdziemy je w wielu domach. Jednak te cudowne okazy bywają kapryśne, nie zawsze pięknie kwitną, czasami z różnych powodów, nie da się ich już uratować i trzeba się pożegnać ze storczykiem. W jakich sytuacjach należy wyrzucić orchidee? Kiedy nie da się jej już uzdrowić?

Przed wyrzuceniem storczyka należy się upewnić, że na pewno go nie uratujemy. Wbrew pozorom nawet jeśli okaz wygląda marnie, to czasami mamy szansę go uzdrowić. Jak rozpoznać, że ze storczykiem źle się dzieje? Przede wszystkim powinny zaniepokoić nas żółknące liście, gnijące korzenie, zaschnięte elementy rośliny oraz brak nowych pędów i liści. 

Kiedy mamy jeszcze szansę uratować storczyka? 

Czasami wystarczy przelać storczyka, aby sprawić, że roślina będzie w gorszym stanie. W takiej sytuacji najczęściej mamy do czynienia z miękkimi i brązowymi korzeniami, które powinny być zielone lub delikatnie szare. W takiej sytuacji można próbować uzdrowić kwiatka. W tym celu należy oczyścić roślinę ze zgniłych korzeni, wyrzucić stare podłoże, zostawić roślinę do przeschnięcia na parę godzin, dać nowe podłoże i sprawdzić otwory drenażowe. 

Kolejnym częstym problemem jest przesuszenie, które objawia się żółtymi liśćmi i mało elastycznymi korzeniami. Takiego storczyka również można uratować, wystarczy namoczyć kwiatka w misce z wodą przez 30 minut (wraz z doniczką) i później regularnie zraszać korzenie, najlepiej wodą deszczową. Takie działanie po pewnym czasie powinno przywrócić zdrowie storczykowi. 

Sprawdź także: Kwitnie piękniej od storczyka. Ta roślina będzie hitem 2025 roku

Kiedy storczyka należy wyrzucić? W takiej sytuacji już go nie uratujesz 

W powyższych sytuacjach zazwyczaj udaje się uratować storczyka, poważniejszym problem jest sytuacja, w której wszystkie liście opadną. Wtedy szansę mocno się zmniejszają, jendak jeśli korzenie są zdrowe, to możemy jeszcze próbować, wtedy też warto mniej podlewać roślinę i umieścić ją w temperaturze ok. 20 st. C. Jeśli korzenie zaczną gnić, to musimy go wyrzucić, jeśli wypuści nowe liście, to są szansę, że ponownie pięknie zakwitnie. 

Ponadto jeśli storczyk nie ma ani jednego zdrowego korzenia to również musimy się z nim pożegnać. Według niektórych można próbować go uratować, jednak w większości przypadków się to nie udaje. Jeśli chcesz spróbować to umieść zdrową cześć rośliny w keramzycie i zwiększ wilgotność. Poczekaj na nowe korzenie — może to potrwać nawet kilka miesięcy. 

Storczyk nadaje się również do kosza jeśli przez kilka miesięcy nie wykazuje żadnych oznak życia. W większości przypadków, jeśli zadziałamy wystarczająco szybko to możemy uratować roślinę, jednak czasami, gdy większość jej części zgnije, nie można już nic zrobić i należy pozbyć się kwiatu. Aby do tego nie dopuścić warto nie przelewać i nie przesuszać rośliny, powinniśmy również pozbywać się zaschniętych liści, i łodyg oraz nie narażać jej na zmiany temperatury. 


Zobacz też:

​Rozprawią się ze ślimakami w kilka chwil. Wystarczy jeden zakup, ale warto go przemyśleć

To najlepszy czas, by zasadzić czarną marchew. Jest zdrowsza od czerwonej i lepiej smakuje

Chcesz wyhodować własną paprykę? Ten zabieg musisz wykonać właśnie teraz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | pielęgnacja roślin | choroby roślin | uprawa roślin