Reklama
Reklama

Ta roślina zachwyca urodą, a do tego odstrasza ślimaki. Warto mieć ją w ogrodzie

Masz dość ślimaków, które niszczą ogród? W takim razie koniecznie posadź w ogrodzie wilczomlecza. Jest piękny i wytwarza biały sok, który wyglądem przypomina mleko, ale jest toksyczny dla szkodników. Uważaj jednak, by nie dotykać tej rośliny bez ochrony. Zabezpiecz ją odpowiednio, bo może być niebezpieczna także dla ludzi i zwierząt.

Wilczomlecz to roślina, która na działce pięknie się prezentuje. Ma wspaniałe ozdobne liście, a w dodatku odstrasza szkodniki takie jak ślimaki czy krety. Warto mieć ją w ogrodzie, jednak przy uprawie tego gatunku trzeba zachować ostrożność. 

Jeśli posiadasz pupila np. kota lub psa albo masz w domu małe dziecko, nie zapomnij odpowiednio odgrodzić od nich rabaty z wilczomleczem. Nie mogą mieć do niej dostępu, bo sok tej rośliny jest również toksyczny dla ludzi oraz zwierząt domowych. Nie ryzykuj, że komuś, coś się stanie. 

Jak wygląda wilczomlecz? Jego liście zachwycają urodą

Nie można jednoznacznie opisać, jak wygląda wilczomlecz, ponieważ nazwa tej rośliny obejmuje ponad 2000 gatunków. Na zdjęciu głównym widoczny jest wilczomlecz obrzeżony z charakterystyczną białą obwódką wokół liści. Poza nim na uwagę zasługuje także wilczomlecz błękitnawy czy migdałolistny o pięknych, przebarwiających się na ciemnofioletowo łodygach.

Niektóre wilczomlecze mogą osiągnąć nawet 1,5 metra wysokości, ale są także odmiany niskie i niepozorne. Roślina ta kwitnie zwykle w maju lub czerwcu, przez kilka tygodni, a jej kwiatostany mogą przyjmować kolor od szaroniebieskiego, przez zielone do czerwonawych. 

Liście wilczomlecza mogą być szarozielone i zimozielone (wilczomlecz mirtowaty) albo lancetowate i ciemnozielone (wilczomlecz Griffitha). Cechą wspólną dla wszystkich odmian tej rośliny jest biały sok - bardzo toksyczny, dlatego wszelkie prace ogrodowe przy tej roślinie zaleca się wykonywać w rękawiczkach ochronnych.

Może cię zainteresować: Skosiłeś trawę w ogrodzie? Nie wyrzucaj jej, jeszcze ci się przyda

Jak uprawiać wilczomlecza? Niezależnie od odmiany, warunki są podobne

Niezależnie od odmiany wilczomlecza, wszystkie te rośliny uwielbiają słoneczne i ciepłe stanowiska. Kwestia podłoża jest już bardziej indywidualna. Większość z nich preferuje gleby suche, umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne, jednak wilczomlecz błotny woli bardziej mokrą ziemię.

Czytaj również: Tak pozbędziesz się turkucia podjadka. Zamiast drogich specyfików wystarczy słoik

Wilczomlecz odstrasza szkodniki, ale musisz go odpowiednio zabezpieczyć

Uprawiając wilczomlecza, musisz jednak zachować ostrożność. Jego wspomniany już sok, który zawiera, a który wyglądem przypomina mleko, jest bardzo toksyczny. Zawiera związki, które działają odstraszająco na owady i ślimak m.in. triterpenoidy, (naturalne środki owadobójcze) czy eufobron, który uszkadza błony komórkowe i paraliżuje ośrodki nerwowe szkodników. Nie są wiec szczególnie chętne, by się do niego zbliżać. 

Sok wilczomlecza jest jednak także niebezpieczny dla ludzi i zwierząt domowych. Kontakt z nim może doprowadzić do zapalenia skóry, powstawania pęcherzy i owrzodzeń. Jest także bardzo szkodliwy dla oczu. Dlatego tak ważne jest wykonywanie wszelkich prac ogrodowych przy tej roślinie w rękawicach i odseparowanie tej rośliny np. za pomocą drewnianych palików czy siatki.

Zobacz też:

Jesienią nie zapomnij o piwoniach. Ten zabieg sprawi, że będą się uginać od kwiatów

Robię tani, domowy nawóz do fikusa. Roślina rośnie w oczach

Twoje storczyki mogą kwitnąć przez lata. Wystarczy, że zadbasz o to

INTERIA.PL