Reklama
Reklama

Ta roślina to hit parapetów. Uszy Shreka mają oryginalny wygląd i małe wymagania

Amatorzy uprawiania zielonych roślin doniczkowych najczęściej wybierają gatunki, które przetrwają większe zaniedbanie. Najczęściej są to popularne sansewierie, zamiokulkasy czy paprocie. Mamy jednak dla was o wiele ciekawszą propozycję, która będzie równie łatwa w utrzymaniu.

Uszy Shreka, czyli inaczej Grubosz "Hobbit" to jedna z odmian grubosza drzewiastego. To sukulent, który charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na niesprzyjające warunki. Nazwa "Uszy Shreka" została zaczerpnięta od wyglądu rośliny. Konkretnie od liści, które są wydłużone i rurkowato skręcone, przez co przypominają tę część ciała zielonego stwora.

Wyjątkowego wyglądu roślinie dodaje także zgrubiała łodyga i rozgałęziona korona. Dzięki temu sukulent przypomina miniaturowe drzewko. Nadaje się więc do ciekawego formowania m.in. w kształt bonsai.

Jak uprawiać Uszy Shreka?

Uprawa Uszu Shreka jest banalna. Przez to z hodowaniem jej powinien sobie poradzić każdy, nawet osoba niedoświadczona.

Uszy Shreka najlepiej będą się rozwijać w miejscu jasnym i słonecznym. Doniczkę należy więc ustawić w pomieszczeniach z oknami wychodzącymi od południa lub wschodu. W takim miejscu latem może nawet przybrać inną barwę. W wyniku mocnego działania słońca, liście rośliny mogą zmienić odcień na pomarańczowy. To całkowicie naturalna reakcja, która nie powinna budzić niepokoju.

Jako podłoże dla Uszy Shreka sprawdzą się gotowe mieszanki ziemi dla kaktusów i sukulentów. Mają one zapewnioną odpowiednią przepuszczalność, która zapobiegnie zatrzymywaniu się wody i gniciu korzeni. Roślinę podlewamy, dopiero gdy jej podłoże całkowicie przeschnie. Nie należy się jednak przejmować, gdy przez dłuższy czas zapomnimy o nawadnianiu grubosza. Może on wytrzymać najbardziej niesprzyjające warunki jak właśnie susza.

Czytaj także: Postaw tę roślinę w mieszkaniu, a miłość szybko zapuka do twoich drzwi

Jeśli chodzi o przesadzanie, należy je wykonywać wiosną. Robimy to dopiero w momencie, gdy korzenie grubosza zaczną wychodzić poza doniczkę. Można zarazem przeprowadzić rozmnażanie tej rośliny za pomocą liści. Te umieszczamy w wodzie, dajemy im możliwość wypuszczenia korzeni, a następnie przesadzamy do osobnych doniczek.

Co jeszcze warto wiedzieć o Uszach Shreka?

Uszy Shreka są rośliną długowieczną. Może więc zdobić nasze mieszkanie przez kilka dobrych lat. Dodatkowo warto wiedzieć, że przy odpowiednich warunkach i pielęgnacji drzewko szczęścia zakwitnie. Może do tego dojść w okresie między wiosną a jesienią. Kwiaty grubosza są drobne i przybierają odcienie różu i bieli.

Zobacz też:

Po tej odżywce epipremnum zacznie uginać się od nowych liści. Nie wydasz na nią grosza

Ślimaki boją się tego produktu jak ognia. Wystarczy rozsypać go na grządkach

Częstuję borówkę amerykańską moim śniadaniem. Dzięki temu owoce zbieram pełnymi garściami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin