Ta roślina nie lubi sąsiedztwa. Lepiej postaw ją na pustym parapecie
Rośliny doniczkowe to wspaniała ozdoba wnętrz, na którą decyduje się coraz więcej osób. Zdecydowanie jest w czym wybierać, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie idealny gatunek. Swoją uwagę warto zwrócić między innymi na stefanotis, czyli dekoracyjną roślinę doniczkową, która jest efektowna, ale przy tym i nieco wymagająca. Jak o nią zadbać, aby móc cieszyć się jej pięknem?
Stefanotis bukietowy (Stephanotis floribunda), nazywany również jaśminem madagaskarskim, to ceniona roślina doniczkowa, która w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Pochodzi z tropikalnych rejonów Madagaskaru i ceniona jest za swoją dekoracyjność. Doskonale sprawdza się jako ozdoba wnętrz, tarasów, a także co ciekawe, bukietów ślubnych. Jednak, aby móc cieszyć się jej atrakcyjnym kwitnieniem, należy poświęcić jej sporo uwagi.
Stefanotis to kwiat doniczkowy, który kwitnie od wczesnej wiosny aż do późnego lata. Charakteryzuje się białymi, intensywnie pachnącymi kwiatami, przypominającymi nieco swoim kształtem trąbki. Ponadto roślina obfituje w wiecznie zielone liście, przez co jest atrakcyjną ozdobą również po okresie kwitnienia.
Pomimo tego, że naturalnie występuje na Madagaskarze, stefanotis można hodować również w Polsce, w postaci rośliny doniczkowej. Warto jednak zaznaczyć, że ze względu na swoje wymagania, polecany jest dla nieco bardziej doświadczonych miłośników domowej zieleni.
Jako pnącze, stefanotis do wzrostu wymaga podpory. Dzięki temu wraz z rozwojem można za pomocą oplecionej podpórki, stworzyć z tej rośliny efektowną dekorację. Zatem wygląd z pewnością rekompensuje trud, jaki trzeba włożyć, aby stefanotis zdrowo i bujnie rósł.
Zobacz także: To najlepszy kwiat na Dzień Babci. Sprawdź, jak go pielęgnować
Ze względu na region, z którego pochodzi stephanotis, a także wymagania tego gatunku, uprawa nie należy do najłatwiejszych. Roślina bywa niezwykle kapryśna, a ponadto nawet małe błędy w pielęgnacji potrafią spowodować osłabienie, które przejawia się opadaniem liści czy brakiem kwitnięcia. Na co więc należy koniecznie zwrócić uwagę, hodując stefanotis w domu?
Przede wszystkim kluczowe kwestie to stanowisko oraz warunki. Stefanotis preferuje jasne miejsca, które jednocześnie nie są narażone na bezpośrednie działanie Słońca. Idealnym stanowiskiem jest więc parapet z zawieszoną na oknie firanką. Co ważne, roślina ta źle znosi kontakt z innymi roślinami, dlatego najlepiej wydzielić jej swobodną do wzrostu przestrzeń z dala od innych gatunków.
Jeśli chodzi o warunki, roślina najlepiej czuje się w stałej temperaturze, która w zależności od pory roku powinna oscylować wokół 20 st. C latem oraz 14 st. C zimą. Ważne, aby chronić stefanotisa przed przeciągami, które mogą zdecydowanie go osłabić. Dodatkowo koniecznie należy zadbać o wysoką wilgotność powietrza, między innymi za pomocą regularnego zraszania liści miękką wodą.
Sprawdź też: Masz ją na parapecie? Być może nawet nie wiesz, jakie ma właściwości
Dla zdrowego wzrostu stefanotisa niezwykle istotne jest prawidłowe podlewanie. W okresie wzrostu, czyli od marca aż do końca września, roślina powinna mieć zapewnione stale wilgotne podłoże. Najlepiej więc podlewać ją obficie i często, miękką wodą w temperaturze pokojowej. Co ważne, wilgotne podłoże nie powinno być przelane, aby nie doprowadzić do gnicia korzeni. Poza okresem wzrostu podlewanie powinno być stopniowo ograniczane.
Nie można zapomnieć o nawożeniu stefanotisa, o które najlepiej zadbać w okresie od kwietnia do września. Ważne, aby stosowany nawóz był ubogi w azot. Najlepiej podawać go regularnie co około 2 tygodnie. Ponadto dla lepszego wzrostu warto przycinać roślinę po zakończeniu okresu kwitnienia, dzięki czemu nabierze atrakcyjnego kształtu, a przy tym będzie lepiej wypuszczać nowe pędy.
Zobacz też:
Zrób to z bukietem na Dzień Babci. Kwiaty postoją 2 razy dłużej
Liście juki zaczynają żółknąć? To wcale nie przez brak wody
Nakarm cyklamen tymi resztkami. Będzie kwitł przez wiele miesięcy