Ta roślina doda kolorów każdej działce. Wszyscy będą ją podziwiać
Ta roślina jest kameleonem wśród jesiennych krzewów. Gdy temperatura spada, a inne gatunki powoli tracą już walory dekoracyjne, ona dopiero zaczyna ujawniać swoje prawdziwe piękno. Mowa o trzmielinie oskrzydlonej, która we wrześniu przebarwia się i zachwyca spektakularną urodą swoich czerwonych liści.
Trzmielina oskrzydlona przez wielu ogrodników uznawana jest za najpiękniejszy jesienny krzew. Przez większość roku wygląda niepozornie, jednak we wrześniu gatunek ten przechodzi spektakularną metamorfozę, owocując i przebarwiając się na czerwono.
Jeśli zdecydujesz się na uprawę trzmieliny, przygotuj się na to, że o tej porze roku wszyscy będą ją podziwiać. Ta roślina doda barw każdej działce, nawet tej o najprostszym, surowym klimacie.
Trzmielina oskrzydlona (po ang. burning bush, czyli gorejący krzew) to roślina która dorasta zazwyczaj do 2-3 metrów wysokości. Najwspanialej prezentuje się w okresie jesienno-zimowym.
Jej cechą charakterystyczną jest jesienne wybarwienie liści na intensywny, karminowo czerwony kolor. Warto także zwrócić uwagę na różowe owoce-torebki, które pękają, ujawniając pomarańczowe nasionka oraz pędy pokryte listwą korkową, gdyż jest ona właściwie niespotykana u innych gatunków. Uważaj jednak, by nie zbierać jej plonów, ponieważ owoce trzmieliny są trujące dla ludzi mimo tego, że ptaki chętnie je zjadają.
Może cię zainteresować: Ta roślina bujnie kwitnie i pachnie wanilią. Pozazdroszczą ci jej wszystkie sąsiadki
Uprawa trzmieliny nie jest bardzo skomplikowanym zajęcia. Poradzi sobie z nią nawet bardzo początkujący ogrodnik, ponieważ ma ona niewielkie wymagania. Typ podłoża, w którym rośnie, jest jej praktycznie obojętny.
Jeśli jednak masz wybór, postaraj się, by było żyzne i przepuszczalne. Trzmielina potrzebuje jedynie słonecznego stanowiska (może być połcień, ale wtedy słabiej się wybarwia).
Jeśli chodzi o nawożenie trzmieliny, wystarczy na wiosnę zasilić ją produktem wieloskładnikowym. Najważniejszym zabiegiem w pielęgnacji trzmieliny oskrzydlonej jest cięcie. Wykonać należy je u młodych roślin, aby pobudzić je do wypuszczania nowych pędów i zagęszczenia się (w 1 roku po posadzeniu o 1/3 długości).
U starszych krzewów warto zdecydować się także na cięcie odmładzające na wiosnę, pozbywając się 1/3 najstarszych pędów, a także chorych i zdeformowanych gałęzi. Okrycie na zimę nie jest konieczne z uwagi na wysoką odporność trzmieliny.
Czytaj również: Surfinie i petunie będą kwitły aż do przymrozków. Wystarczy jeden składnik
Jeśli chodzi o zastosowanie trzmieli oskrzydlonej w ogrodzie, to może być ona wysadzana zarówno na żywopłot, jak i jako pojedyncza roślina ozdobna. Karłowate odmiany sprawdzą się także do uprawy w donicach.
To wyrazisty gatunek, dlatego świetnie sprawdza się jako solitier, a także w zestawieniu z innymi krzewami i bylinami, niższymi trawami, wrzosami czy iglakami. Przyciąga do ogrodu ptaki m.in. rudziki, którym nie szkodzą jej trujące dla ludzi owoce.
Zobacz też:
Weź z kuchni i owiń rośliny. Ochronisz je przed przymrozkami
Nie tylko kaktus bożonarodzeniowy. "Rybie ości" też pięknie kwitną
Pięknie wygląda i pachnie jak pierniczki. Zasadź teraz, a zakwitnie na Boże Narodzenie