Reklama
Reklama

Ta domowa odżywka sprawi, że nawet usychający storczyk odzyska formę. Zrobisz ją w kilka chwil

Storczyki powinny zachwycać swoim egzotycznym wyglądem i barwnymi kwiatami, jednak czasem ich kondycja wyraźnie się pogarsza. Jeśli chcemy utrzymać rośliny w zdrowiu lub poprawić ich wygląd, warto zastosować odżywkę ze skórek pomarańczy. Jest łatwa do wykonania, a przyniesie rewelacyjne efekty. Jak ją przygotować?

Storczyki to rodzaj bylin z rodziny storczykowatych. Wyglądają bardzo efektownie, z uwagi na kwiaty, dostępne w bogatej palecie barw. Dla większości gatunków storczyków naturalnym środowiskiem jest dżungla. Mają więc bardzo specyficzne wymagania, związane z podłożem, sposobem podlewania i wilgotnością powietrza. 

Nawet jeśli popełniliśmy jakiś błąd i storczyk zaczął usychać, można go wzmocnić domową odżywką. Jej przygotowanie jest proste, a najważniejszym jej składnikiem jest skórka z pomarańczy. Podpowiadamy, jak ją wykonać.

Odżywka ze skórek pomarańczy — jak ją przygotować?

Odżywka wzmacniająca do storczyka jest bardzo prosta do wykonania. Najważniejsze jest dokładne wyszorowanie skórki pomarańczy, aby pozbyć się z niej środków konserwujących. Co robić dalej?

  • Skórkę pomarańczy kroimy w drobną kostkę.

  • Pokrojoną skórkę pomarańczową umieszczamy w słoiku lub dowolnym naczyniu i zalewamy wodą o temperaturze pokojowej, w ilości 1:1, czyli jeden litr wody na skórkę z jednego owocu.

  • Pokrojona skórka pomarańczy powinna moczyć się w wodzie co najmniej dobę, ale nie dłużej niż trzy dni.

  • Po upływie tego czasu całość przecedzamy przez sitko. Pozostały płyn może zostać użyty do podlewania storczyków.

Do przygotowywanej odżywki można też dodać suche drożdże, dosypując łyżeczkę do słoika po zalaniu skórki pomarańczowej wodą. Nie jest to jednak niezbędne. 

Czytaj też: Podlej anturium resztką tego napoju. Goście zaniemówią z wrażenia 

Domowa odżywka do storczyków — jak ją stosować?

Odżywka ze skórek pomarańczy może być przechowywana w lodówce do dwóch tygodni. Nie musimy zatem od razu zużyć całej wody pomarańczowej. Regularne podlewanie nią roślin sprawi, że storczyki odżyją. Powinniśmy sięgać po nią raz w tygodniu, po uprzednim rozcieńczeniu z wodą w stosunku 1:10.

Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż storczyki lubią być podlewane od dołu, a więc po zanurzeniu korzeni w misce z wodą, z której wypiją odpowiednią ilość płynu, możemy w podobny sposób zaserwować im odżywkę. Warto więc wstawić doniczkę ze storczykiem do pojemnika z wodą pomarańczową na 10-20 minut. Po tym czasie wyjmujemy roślinę z pojemnika i czekamy chwilę, by nieco przeschła.

Skórka pomarańczowa dostarczy storczykom witaminę C, lekko zakwasi podłoże, poprawi procesy fotosyntezy, a także wspomoże ochronę przed wysuszeniem. Odżywka poprawi zatem stan roślin, dzięki czemu znów będziemy mogli cieszyć się ich pięknym wyglądem.

Zobacz też:

Dzięki tej paście storczyki będą rosły jak szalone. Zrobisz ją w domu

Podlewaj tym lilie ogrodowe. Będą kwitły przez całe lato

Zapomnij o żółknących liściach ogórków. Ogrodnik radzi, jak wyeliminować problem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | nawożenie