Reklama
Reklama

Ta choroba często niszczy pomidory w sierpniu. Sprawdź, jak jej zapobiec

Choroby pomidorów, z którymi możesz mieć do czynienia pod koniec sierpnia to nie tylko zaraza ziemniaczana czy mączniak prawdziwy. Pod koniec sezonu wegetacyjnego uprawy często padają również ofiarą innego problemu, jakim jest alternarioza. Zobacz, jak możesz ją rozpoznać i zwalczyć, jeśli zaatakuje twoje pomidory.

Pomidory w sierpniu są narażone na wiele chorób grzybowych. Musisz sobie uświadomić, że zagrożenie dla twoich upraw stanowią teraz nie tylko zaraza ziemniaczana czy mączniak prawdziwy, o których wiele się mówi.

Pod koniec sezonu wegetacyjnego rośliny mogą zostać zaatakowane także przez alternariozę (suchą plamistość liści). To mniej znana dolegliwość, która może znacznie obniżyć ilość plonów pomidora. Na szczęście istnieją proste domowe sposoby, aby jej zapobiec, a w razie potrzeby szybko sobie z nią poradzić.

Może cię zainteresować: Tuje będą gęstsze niż u sąsiada. Wystarczy jedna łyżeczka tego proszku

Jak rozpoznać aternariozę pomidora, czyli suchą plamistość liści?

Alternarioza pomidorów to choroba wywoływana przez grzyb Alternaria solani, którego występowaniu sprzyja wilgoć i spore wahania temperatur (upały w ciągu dnia i chłodne noce). Z tego powodu ogrodnicy najczęściej zmagają się z nią na przełomie sierpnia i września.

Jeśli chodzi o to, jak rozpoznać alternariozę pomidorów, to znakiem charakterystycznym tej choroby są ciemne, skoncentrowane plamy na liściach, łodygach i owocach pomidorów. Często są okrągłe, a z czasem łączą się.

Im późniejsze jest stadium choroby, tym roślinom trudniej jest ją ukryć. Zaatakowane miejsca żółkną, schną i opadają. Pomidory z aternariozą są osłabione, zdeformowane i uszkodzone. 

Czytaj również: Takiego żywopłotu pozazdroszczą ci sąsiedzi. Pnącze, które kwitnie, jak w bajce

Jak zwalczyć alternariozę pomidora domowymi sposobami? Są 3 skuteczne triki

Na szczęście istnieją sposoby, aby zwalczyć alternariozę pomidora. W tym celu możesz zastosować opryski z miedzianu albo rozpylić na grządkach samodzielnie przygotowane naturalne preparaty, które również poradzą sobie z wcześnie wykrytą chorobą.

  • oprysk octem jabłkowym - rozcieńcz ocet jabłkowy z wodą w proporcjach 1:10 i opryskuj grządki taką mieszanką. Dzięki temu szybko zwalczysz grzyby, które zaatakowały twoje pomidory.
  • wyciąg z pokrzywy - zawiera krzemionkę, dzięki czemu może być stosowany dwubiegunowo - zapobiegawczo na alternariozę pomidorów, a także wtedy, gdy infekcja już wystąpi.
  • wyciąg z czosnku - ma silne właściwości grzybobójcze. Już kilka rozdrobnionych ząbków czosnku zalanych wodą pomoże pomóc zmniejszyć intensywność choroby. Przed zastosowaniem poczekaj jednak kilka godzin, a dopiero później spryskaj uprawy pomidorów. 

Zobacz też:

To najlepsza godzina na podlewanie roślin doniczkowych. Będą rosły, jak nigdy

Używasz takiej odżywki do storczyków? Lepiej przestań, zanim je zniszczysz

Zbliża się termin ostatniego koszenia trawy przed zimą. Nie przegap go

INTERIA.PL