Reklama
Reklama

Szukasz rośliny, która zakwitnie mimo śniegu i mrozu? Koniecznie posadź ją w ogrodzie

Czy można mieć ogród pełen kwiatów w środku zimy? Okazuje się, że tak. Istnieje pewna roślina, która potrafi przetrwać mróz i rozkwita mimo śniegu i mrozu. Nadaj swojej działce odrobiny magii - posadź ciemiernika i sprawdź, jak o niego zadbać, aby cieszył oczy w święta.

Zimą ogród świeci pustkami, ponieważ rośliny zapadają w zimowy sen. Dotyczy to również tradycyjnych róż. Ciemiernik, nazywany też zimową różą albo różą Bożego Narodzenia, jest wyjątkiem. Kwitnie w chłodne miesiące, sprawiając, że ogród zaczyna zamieniać się w bajkową krainę, wyglądającą wspaniale, szczególnie podczas świąt. Przedstawiamy najważniejsze informacje o tym zjawiskowym kwiecie. 

Dlaczego ciemiernik jest nazywany różą? Opis, pochodzenie i gatunki

Ciemiernik jest nazywany zimową różą, ponieważ przypomina ją z wyglądu. Ma delikatne płatki, ale też uodparnia się na zimno. Dobrze radzi sobie w niekorzystnych warunkach pogodowych - pochodzi z górskich terenów Europy i Azji. 

Ten okaz nazywamy też różą Bożego Narodzenia, ponieważ często kwitnie w okresie świątecznym. Wbrew pozorom ta roślina należy do rodziny jaskrowatych, dlatego bliżej jej do czarnuszki i zawilca. 

Najczęściej wybiera się do ogrodu ciemiernika białego i to właśnie on nazywany jest różą Bożego Narodzenia. Kwitnie na biało albo na jasnoróżowo. 

Wiele osób sadzi też ciemiernika wschodniego, który zachwyca różnymi odcieniami kwiatów. Mogą być kremowe, różowe albo fioletowe. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Azalia doniczkowa: najważniejsze zasady pielęgnacji. Czy kwitnie na święta?

Sadzenie ciemiernika w ogrodzie i w doniczce

Ciemiernika zazwyczaj sadzi się wczesną jesienią. Wówczas mamy pewność, że zakwitnie na święta Bożego Narodzenia. Uznajemy go za roślinę długowieczną, dlatego raz posadzony będzie kwitł przez wiele lat bez konieczności przesadzania. 

Tę roślinę warto posadzić także w doniczce, dzięki czemu ozdobimy wnętrze domu, balkon czy taras. Musimy tylko wybrać odpowiednio głębokie naczynie. Taka ozdoba z pewnością zrobi wrażenie w okresie świątecznym. 

Jak dbać o ciemiernik? Najważniejsze zasady pielęgnacyjne

Uprawa ciemiernika nie należy do skomplikowanych - ten kwiat jest samowystarczalny i odporny, ale ma pewne wymagania. Jak zatem dbać o tę roślinę?

  • Stanowisko

Ciemiernik preferuje zaciszne, ciepłe, osłonięte od wiatru miejsce. Musi być lekko ocienione albo cieniste. Właśnie dlatego warto sadzić go pod krzewami lub drzewami. 

  • Podłoże 

Roślinę sadzimy na podłożu, które jest żyzne, gliniaste i wapienne. Najlepiej rośnie na lekko kwasowych glebach, gdzie pH wynosi od 5,5 do 6,5. 

  • Podlewanie i nawożenie

W trakcie suchej zimy musimy regularnie podlewać ciemiernika, ponieważ susza wpływa negatywnie na jego kwitnienie. Jeśli chodzi o nawożenie, to warto jesienią zasilić go kompostem, który dostarczy mu potrzebnych składników odżywczych. 

  • Okrywanie

Zaraz po posadzeniu polecamy okryć okaz ściółką. Ten materiał ochroni go przed niekorzystnymi warunkami, ale też zapewni odpowiedni poziom wilgoci w ziemi. 

Zobacz też:

Gwiazda betlejemska nie musi być czerwona. Te odmiany kwitną na biało

Rozpuść w konewce i podlej zamiokulkasa. Nie zliczysz nowych liści

Kaktus bożonarodzeniowy nie kwitnie? To najczęstsza przyczyna

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | pielęgnacja roślin | sadzenie