Storczyk nie chce kwitnąć? Zastosuj banalny trik kwiaciarek, a zobaczysz pączki
Storczyki to rośliny, które spotkamy w wielu domach. Są one prawdziwą ozdobą pomieszczeń, zwłaszcza gdy wypuszczają piękne, barwne kwiaty. Zdarza się czasem jednak, że pomimo naszej starannej pielęgnacji, roślina nie zakwita ponownie. Sprawdź, z czego to wynika i co zrobić, aby pobudzić orchideę do wypuszczania pąków kwiatowych.
Storczyki przyciągają spojrzenia swoimi egzotycznymi, barwnymi kwiatami. Chcąc, by roślina ponownie zakwitła i znów cieszyła nas swoim niezaprzeczalnym urokiem, musimy wykonać pewien prosty zabieg, dzięki któremu szybko wypuści nowe pąki kwiatowe. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Przyczyn tego, dlaczego nasz storczyk przestał kwitnąć, może być wiele. Często winowajcą jest nieodpowiednio dobrane stanowisko. Stawianie rośliny w zbyt ciemnym miejscu sprawia, że roślina nie ma szansy na ponownie zakwitnięcie.
Storczykowi szkodzi także nieprawidłowa temperatura. Nie powinna ona być ani zbyt niska, ani zbyt wysoka, ponieważ skrajności te mogą zahamować rozwój okazu. Pamiętajmy także o tym, że rośliny te potrzebują różnicy temperatur pomiędzy dniem a nocą, ponieważ pobudza je to w naturalny sposób do wytwarzania pąków kwiatowych.
Musimy również pamiętać o tym, aby odpowiednio nawozić roślinę. Brak składników odżywczych w glebie może sprawić, że storczyk nie będzie miał na tyle siły, aby wytwarzać nowe pędy. Kluczowe jest także prawidłowe podlewanie rośliny. Unikajmy zarówno przesuszenia, jak i przelania korzeni, aby nie osłabić storczyka.
Oprócz prawidłowej pielęgnacji warto stosować sposoby, które pobudzą storczyki do kwitnienia. Jednym z nich jest namaczanie korzeni w wodzie z dodatkiem nawozu. Taka kąpiel to prosta i skuteczna metoda, dzięki której nasze rośliny obsypią się barwnymi kwiatami.
Proces ten polega na tym, że okaz nie jest podlewany od góry, ale zanurzany w specjalnym roztworze. Działa to znacznie lepiej niż normalne zasilanie wodą, ponieważ storczyki pobierają wilgoć głównie przez korzenie, więc zanurzenie ich w roztworze z nawozem pozwoli roślinie efektywnie się nawodnić i równocześnie umożliwi wchłonięcie składników odżywczych.
Takie namaczanie sprawi, że korzenie rośliny pozostaną zdrowe i elastyczne, a storczyk stanie się bardziej odporny na ewentualne przesuszenie.
Czytaj również: Dobra wiadomość dla spóźnialskich. Te warzywa można wysiać jeszcze w lipcu
Wykonanie kąpieli dla storczyka nie jest skomplikowane. Wystarczy, że do odpowiednio dużej miski wlejemy letnią, przefiltrowaną wodę do miski i dodamy do tego nawóz dedykowany storczykom. Najlepiej, by zawierał on potas, fosfor oraz azot.
Następnie po przygotowaniu roztworu, wkładamy storczyka do pojemnika tak, by jego przezroczysta osłonka była całkiem zanurzona. Roślinę pozostawiamy na około 30 minut, aby korzenie mogły wchłonąć wodę oraz składniki odżywcze. Po upływie tego czasu dokładnie odsączamy doniczkę, aby korzenie nie były nadmiernie wilgotne.
Zabieg ten najlepiej wykonywać, gdy storczyk zakończył już poprzednie kwitnienie i przycięliśmy jego łodygę. Powtarzamy czynność co 2 tygodnie w okresie wzrostu, pamiętając, by nie robić tego podczas kwitnienia, ponieważ wtedy wystarczy samo podlewanie, gdyż roślina w tym czasie nie potrzebuje nawozu.
Zobacz też:
Ulewa zniszczyła ogród? Tak pozbędziesz się nadmiaru wody i uratujesz rośliny
Zmieszaj te składniki kuchenne i podlej ogórki. Będziesz zbierać warzywa koszami
Liście roślin doniczkowych zwijają się i klapną? Zdziwisz się, co jest przyczyną