Reklama
Reklama

Ślimaki wyszły już z kryjówek? Zastaw na nie przynętę

Ślimaki wychodzą ze swoich kryjówek nawet zimą, spędzając sen z powiek wielu ogrodnikom. Potrafią doszczętnie zniszczyć uprawy, dlatego tak ważne jest, aby wcześniej przepędzić je z ogrodu. Przedstawiamy prosty sposób z zastosowaniem produktów, które na pewno każdy z nas ma w swojej kuchni.

Ogrodnicy bez dwóch zdań okrzykną ślimaki jednymi z najbardziej uciążliwych szkodników ogrodowych. Wszystko przez to, że obgryzają kwiaty i owoce, a także uszkadzają ich pędy, doprowadzając do całkowitego wyniszczenia długo pielęgnowanych upraw. Najlepiej od razu przystąpić do walki z nimi. Możesz usunąć je z ogrodu w bardzo prosty sposób za pomocą przynęty w postaci marchewki i ziemniaka.

Marchewka i ziemniak jako przynęta na ślimaki

Ślimaki uwielbiają przebywanie w wilgotnej glebie. Właśnie dlatego pojawiają się w ogrodzie zaraz po opadach deszczu. Ich ulubionym przysmakiem są dalie, nasturcje, marchewki, ziemniaki, truskawki czy maliny. Ochoczo zjadają również sałatę i inne rośliny. 

Niestety ich żerowanie może doprowadzić do znacznych strat w ogrodzie, zwłaszcza jeśli populacja ślimaków jest duża. Jak zatem przepędzić je z ogrodu?

Jak wspomniano, te szkodniki lubią marchewki i ziemniaki. Można wykorzystać te warzywa jako przynętę, krojąc je w plasterki i rozkładając w jednym miejscu w ogrodzie. Ślimaki w ciągu kilku dni zbiorą się przy swoim ulubionym przysmaku.

Wtedy zaczynamy usuwać szkodniki w humanitarny sposób, a więc wynosimy je w inne miejsce, oddalone od naszego ogródka np. na łąkę. To prosty sposób, który nie wymaga stosowania chemicznych środków ani innych drastycznych metod. Dzięki niemu ochronimy nasze uprawy i nie wyrządzimy krzywdy ślimakom. 

Inne sposoby na pozbycie się ślimaków z ogrodu

Istnieje wiele innych domowych sposobów na pozbycie się ślimaków z ogrodu. Przykładowo możemy posadzić rośliny, które je odstraszają. Mowa o cebuli, czosnku, majeranku i rumianku. 

Drażni je również zapach cynamonu - warto rozsypać tę przyprawę wokół roślin i lekko zmieszać ją z ziemią. Podobnie jest z popiołem drzewnym, który dodatkowo polepsza strukturę podłoża i sprzyja rozwojowi mikroflory. Sprawdzi się przy okazach preferujących zasadową glebę. 

Fusy po kawie także odstraszają ślimaki, a przy okazji spulchniają ziemię, jednocześnie usprawniając cyrkulację powietrza, co dobrze wpływa na system korzeniowy roślin. Ten naturalny odstraszacz na szkodniki stosujemy przy kwaśnym podłożu. 

Ślimaki nie wspinają się po przedmiotach o ostrych krawędziach, dlatego polecamy rozsypanie na działce skorupek jajek. Uprzednio należy je rozkruszyć. Ten odpad będzie stanowił barierę nie do przejścia dla tych szkodników. 

Zobacz też:

Te rośliny warto posadzić w ogrodzie. Skutecznie odstraszą komary

To najlepsze pomidory do przetworów. Wysiej je w tym roku, a nie pożałujesz

Te szkodniki najczęściej atakują dracenę. Zrób to, gdy tylko je zobaczysz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szkodniki w ogrodzie