Reklama
Reklama

Sąsiad zdradził mi sposób na dorodną cukinię. Nie nadążam ze zbiorami

Uprawa cukinii cieszy się popularnością, ponieważ to warzywo smaczne, a przy tym niezbyt wymagające. Warto poznać sposób na wzmocnienie upraw, przyspieszenie zbiorów i uczynienie ich jeszcze obfitszymi. Wystarczy regularnie odżywiać cukinie domowym nawozem, wykonanym z resztek. Jego przygotowanie nie jest trudne, a może przynieść rewelacyjne efekty. Jak to zrobić?

Cukinie to warzywa z rodziny dyniowatych, chętnie uprawiane w wielu krajach — w tym również w Polsce. Pojawiły się u nas w latach 70’ XX wieku i rewelacyjnie przyjęły się w naszym klimacie. To warzywa łagodne w smaku, występujące w wielu odmianach i bardzo uniwersalne. W kuchni można z nich przygotować zarówno zapiekankę, leczo, zupę, jak i sałatkę czy przetwory. By jednak cieszyć się obfitym zbiorem, trzeba właściwie zadbać o uprawę. Jak wzmocnić rośliny?

Uprawa cukinii. Czego potrzebuje roślina?

Zbiory cukinii mogą być regularne, obfite i częste. Wszystko zależy od warunków, w jakich wzrasta roślina, ale również od sposobu jej pielęgnacji. Cukinia jest raczej mało wymagająca. Powinniśmy jednak wybrać dla niej stanowisko słoneczne i osłonięte od wiatru, rezygnując z miejsca, w którym w poprzednim sezonie uprawiano już warzywa dyniowate.

Cukinia preferuje żyzne, próchnicze, przepuszczalne podłoże o odczynie pH zbliżonym do obojętnego (6,5-7,0). Wymaga regularnego podlewania, z uwagi na dość płytki system korzeniowy. Powinniśmy również regularnie dostarczać jej niezbędne składniki pokarmowe. Można zasilać uprawy domową odżywką, którą wykonamy z resztek. To sposób podpowiedziany przez sąsiada, który rzeczywiście świetnie wpływa na stan cukinii. 

Czytaj też: Twoja hortensja nie kwitnie? Ogrodnik zdradza przyczynę 

Domowa odżywka do cukinii. Jak ją przygotować?

Wykonanie domowej odżywki do cukinii nie jest trudne. Nawóz do cukinii można przygotować z resztek - wystarczy zgromadzić łupiny czosnku i łupiny cebuli białej oraz czerwonej. Umieszczamy je w słoiku i zalewamy letnią wodą. Następnie odstawiamy na około tydzień w ciepłe miejsce, na chwilę delikatnie otwierając słoik, by gaz mógł się ulotnić. Gdy mieszanka sfermentuje, będzie można ją rozcieńczyć i zastosować do odżywienia cukinii.

Do tak przygotowanej mieszanki można również dodać dla wzmocnienia młodą pokrzywę. Odżywkę rozcieńczamy wodą w stosunku 1:1. Cukinie podlewamy nią przynajmniej dwa razy w tygodniu. Pozwoli to uzupełnić ewentualne braki składników pokarmowych w glebie. Rewelacyjnie odżywi rośliny i przyspieszy ich rozwój.

Zobacz też:

Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć? We wrześniu wzmocnij go tym

Jesienią jeżówka potrzebuje tych zabiegów. Dzięki nim zakwitnie podwójnie

Róże mogą zakwitnąć ponownie. Wystarczy, że zadbasz o to

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | nawożenie | podlewanie | warzywniak | działka