Reklama
Reklama

Sąsiad oniemieje na widok tego krzewu. Jego kwiaty pojawiają się latem i przypominają śnieżki

Niektóre rośliny szczególnie zachwycają swoim wyglądem. Tak jest w przypadku krzewu kaliny koralowej, której kwiaty kwitną w maju oraz czerwcu i przypominają śnieżki. Z kolei jesienią roślina zdobi działkę wybarwiającymi się liśćmi. Sprawdź, jak uprawiać kalinę koralową, a być może zechcesz posadzić ją w swoim ogrodzie.

W ogrodzie warto posadzić kalinę koralową "Roseum", która inaczej nazywana jest śnieżną kulą. Zaliczamy ją do roślin ozdobnych, ponieważ latem zachwyca swoimi kwiatami, a jesienią liśćmi. Przedstawiamy jej cechy charakterystyczne oraz najważniejsze zasady uprawy. 

Kalina koralowa "Roseum" - kwiaty śnieżki kwitnące latem

Kalina koralowa "Roseum" to krzew, który może osiągnąć nawet 4 m wysokości, dlatego uprawiamy go jedynie w ogrodzie, a nie w donicach balkonowych.

Cechą charakterystyczną tej rośliny są białe kwiaty, przypominające śnieżne kule. Nie dochodzi do ich zapylenia, dlatego nie zawiązują osobnych owoców. Jesienią krzew zachwyca dekoracyjnymi liśćmi, które wybarwiają się na czerwono i żółto

Kalina koralowa jest odporna na trudne warunki atmosferyczne, dobrze znosi mróz, dlatego zaadaptuje się w każdym ogrodzie. Prezentuje się wspaniale w jego centralnej części lub w kompozycjach ogrodowych np. z hortensjami czy jaśminowcami. Możemy zrobić z niej żywopłot, jeśli będziemy ją właściwie przycinać. 

Jak uprawiać kalinę koralową? Najważniejsze zasady

Kalinę koralową sadzimy wiosną lub jesienią w żyznej, próchniczej, lekko wilgotnej ziemi o odczynie lekko kwaśnym lub zasadowym. Jej stanowisko powinno być słoneczne albo półcieniste. Pamiętajmy, że krzew bardzo się rozrasta, jeśli dociera do niego duża ilość słońca. 

Młode krzewy podlewamy w pierwszych latach po posadzeniu. Tę czynność wykonujemy w upalne i bezdeszczowe dni. 

Zarówno młode, jak i starsze rośliny nie wymagają regularnego nawożenia. Możemy zasilić je po posadzeniu i następnie dopiero po 2-3 latach. 

Pąki kwiatowe są zawiązywane przez kalinę koralową na końcach ubiegłorocznych pędów. Jeśli nie chcemy pozbawiać jej kwiatów, to cięcie wykonujemy dopiero po kwitnieniu, czyli w lipcu lub sierpniu. Wtedy możemy nadać krzewowi pożądany kształt. 

Wiosną robimy cięcie higieniczne. Polega ono na usuwaniu martwych, chorych i połamanych pędów. 

Zobacz też:

Jak dbać o róże latem? O tych zabiegach musisz pamiętać

Nakarm tym śniadaniem pelargonie. Sąsiadom opadnie szczęka na widok bujnych kwiatów

Wytwarza aromatyczne kwiaty i jadalne owoce. Mało kto wie, wzmacnia zdrowie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | działka | krzewy | pielęgnacja roślin