Rozsyp to w lipcu obok piwonii. Za rok wystrzelą kwiatami jak z procy
Jeśli chcesz, aby piwonie cieszyły oko przez lata i dobrze czuły się w tym samym miejscu, latem nie możesz zapomnieć o ich pielęgnacji. Jeśli po zakończeniu kwitnienia w lipcu rozsypiesz to obok bylin, w kolejnym sezonie będą jeszcze piękniej się prezentować. To proste, a wszystkie koleżanki pozazdroszczą ci wspaniałych kwiatów.
Zależy ci na tym, aby piwonie bujnie kwitły w przyszłym roku? Powinieneś zacząć dostarczać im odpowiednich składników odżywczych już teraz, ponieważ zaczynają właśnie zbierać siły na kolejny sezon, magazynując niezbędne składniki w korzeniach.
Lipiec to dobry moment na zadbanie o nie i nawożenie, jednak trzeba wiedzieć, kiedy i jakich produktów używać, aby im nie zaszkodzić. Jeśli chcesz im pomóc, wykonaj proste zabiegi pielęgnacyjne i rozsyp to w lipcu obok piwonii. Za rok będziesz mieć najpiękniejsze kwiaty w okolicy.
Może cię zainteresować: To najpiękniejsza roślina na balkon. Donice wystrzelą złotym deszczem kwiatów
W środku lata, kiedy słońce praży, a ogród tętni życiem, piwonie są już po spektakularnym pokazie kwiatów. Nie oznacza to jednak, że można przestać o nie dbać, bo intensywnie przygotowują się pod ziemią do kolejnego sezonu, magazynując składniki odżywcze w swoich korzeniach.
To właśnie te zapasy będą kluczowe dla ich kondycji, siły oraz jaskości kwiatów w przyszłym roku, więc warto je wspierać również latem. Lipiec, a właściwie jego druga połowa jest dobrym momentem, aby zacząć dostarczać roślinom "paliwa" w postaci odżywek bogatych w potas i fosfor z ograniczoną zawartością azotu.
W lipcu najlepiej sprawdzi się sypki nawóz do piwonii, który zrobisz samodzielnie, mieszając trzy całkowicie naturalne składniki, które są im najbardziej potrzebne w fazie generatywnego spoczynku, bo dostarczają tego, czego kwiaty najbardziej potrzebują o tej porze roku.
Chodzi oczywiście o: kompost (pozytywnie wpływający na strukturę gleby, dostarczający materii organicznej), skorupki jaj (z dużą ilością wapnia, wspierające rozwój korzeni) oraz popiół drzewny (z łatwo przyswajanym potasem, który wspiera odporność roślin).
Najważniejsze są jednak proporcje. Połącz 2 garści kompostu z 1 łyżką popiołu drzewnego i 2 rozdrobnionymi skorupkami jaj. Rozsyp mieszankę obok piwonii, około 10 cm od pędu głównego (nie bliżej) i wymieszaj odżywkę z wierzchnią warstwą gleby. Potem podlej i powtórz zabieg za półtora miesiąca.
Czytaj również: Te kwiaty przetrwają każdą suszę. Do tego odstraszają ślimaki
Poza nawożeniem piwonii w lipcu musisz pamiętać również o podlewaniu i usunięciu przekwitniętych kwiatów. Nie popełniaj jednak popularnego błędu, a więc nie usuwaj liści, ponieważ te są potrzebne, aby mogły zachodzić procesy fotosyntezy.
Zobacz też:
Rozwieś to nad warzywnikiem. Ochronisz plony przed suszą
To najlepszy nawóz do ogórków, którego używam w lipcu. Plony zbieram wiadrami
Twoje pomidory wyglądają w ten sposób? To znak, że potrzebują ratunku