Reklama
Reklama

Rozsady na parapecie marnieją w oczach? Wyeliminuj ten błąd, a szybko dojdą do siebie

Twoje rozsady na parapecie są coraz lichsze, nie chcą rosnąć lub marnieją w oczach? Prawdopodobnie popełniasz jeden błąd, o którym wielu początkujących ogrodników zapomina. Ciesz się obfitymi plonami w tym roku i zadbaj o swoje rozsady. Z naszą wskazówką na pewno ci się to uda!

Luty i marzec to idealny czas na przygotowanie rozsad wielu warzyw i kwiatów jednorocznych. Bez nich możesz zapomnieć o plonach pomidorów czy papryki, które potrzebują ciepła do wschodów i długiego okresu wegetacyjnego. Hodowanie rozsad w domu czy na zabudowanym balkonie daje ci możliwość uzyskania plonów warzyw ciepłolubnych, ale także tych, które długo kiełkują czy mają długi okres wegetacyjny. Choć przygotowanie rozsad nie jest skomplikowane, to jednak jeden mały błąd może zupełnie zniweczyć twoje wysiłki. Sprawdź, czego unikać podczas hodowli rozsad na parapecie!  

Błąd, który wiele cię kosztuje

Rozsady najczęściej hoduje się w małych doniczkach lub mini szklarniach na parapecie okna wychodzącego na południe. Dzięki temu dostarczasz swoim sadzonkom odpowiednią ilość światła i przede wszystkim utrzymujesz właściwą temperaturę otoczenia. Niestety wiele osób nie zwraca uwagi na to, jak padają promienie słoneczne na sadzonki - a to duży błąd! 

Ramy okien są często bardzo wysokie, co sprawia, że zupełnie zasłaniają słońce niskim i niewielkim doniczkom na parapecie. To sprawia, że wschodzące rośliny często nienaturalnie się wydłużają, aby dotrzeć do słońca, dziczeją lub w najgorszym wypadku w ogóle nie wschodzą. Ponadto na powierzchni ziemi w sadzonkach możesz zauważyć rozwijającą się pleśń, która bardzo źle wpływa na kondycję rozsad i może powodować poważne choroby grzybowe czy bakteryjne.  

Jak uniknąć tego błędu? Wystarczy doniczki położyć na podwyższeniu, aby mieć pewność, że promienie słoneczne dochodzą do nasion. Jeśli dodatkowo brzeg doniczki zasłania kiełkom światło, możesz rozsady nieco pochylić pod kątem w stronę okna, podkładając pod nie wąskie ścinki materiału.  

Odpowiednie warunki dla rozsad to podstawa!

Kluczem do hodowli rozsad w domu jest zapewnienie sadzonkom odpowiednich warunków. Większość roślin kiełkuje w temperaturze około 20 stopni Celsjusza. Nasiona warto wysiać w glebie żyznej, ale przepuszczalnej, która dobrze utrzymuje wilgoć. Ziemię do rozsad możesz wymieszać np. z ziemią kokosową

Ostatnim ważnym czynnikiem wspierającym kiełkowanie roślin jest światło. O tym nigdy nie zapominaj. Możesz rozsady uprawiać na parapecie czy regałach na zabudowanym balkonie, jednak upewnij się, że nic nie zasłania promieni słonecznych - ani rama okna, ani krawędź doniczki

Zobacz też:

Zasadź na parapecie to zioło. Zastąpisz nim niezdrową przyprawę do rosołu

Hortensja omarzła? Ogrodnik zdradza, jak ją uratować

Ten kwiat warto mieć w ogrodzie. Jego zapach zachwyca ludzi, a odstrasza komary

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywnik | uprawa roślin