Reklama
Reklama

Przygotowujesz rozsady pomidorów? Dzięki tej metodzie urosną nawet miesiąc wcześniej

Każdy, kto przygotowuje rozsady pomidorów chce, aby jego sadzonki po wsadzeniu do ziemi były silne, odporne na warunki atmosferyczne. Żeby tak się stało najlepiej zastosować metodę doświetlenia rozsady pomidora. Dzięki niej sadzonki urosną dużo wcześniej. Sprawdź najważniejsze informacje o tej technice.

Metoda doświetlenia rozsady pomidora - na czym polega?

Doświetlenie rozsady pomidora to metoda, które przyspiesza wzrost sadzonek tej rośliny nawet o miesiąc. Na czym dokładnie polega?

Technika ta bazuje na temperaturze oraz dobrym nasłonecznieniu. Dzięki doświetleniu zostaje szybciej wytworzona glukoza w procesie fotosyntezy. Jak wiadomo, jest ona podstawowym źródłem energii dla roślin. 

Do metody doświetlenia pomidora musimy mieć lampy o natężeniu od 2500 do 5000 (dla roślin tropikalnych) lub od 700 do 1000 (dla roślin ciepłolubnych). Ogrodnicy zalecają również stosowanie rozproszonego światła z lamp halogenowych, ledowych bądź sodowych. 

Kiedy należy przesadzić sadzonki do ziemi w doniczce?

Doświetlanie rozsady pomidorów powinno być odpowiednio długie. Najlepiej doświetlać te rośliny przez 10 godzin dziennie w temperaturze 21-26 stopni Celsjusza

Sadzonki pomidora zmarnują się, gdy postawimy je na parapecie, w słabym świetle. Jeśli nie mamy możliwości zapewnienia im naturalnego dostępu do światła, to wtedy warto zastosować metodę doświetlania. 

Innym, ważnym aspektem jest przesadzanie sadzonek do ziemi w doniczce. Warto zatem przesadzić je, gdy mają 2 liście właściwe i 2 liścienie, czyli 4 listki. Dzięki temu rozwiną się możliwie szybko.

Termin wysadzania pomidorów do ziemi

Kluczowymi czynnikami do rozwoju pomidorów jest nie tylko odpowiednia jakość gleby czy nawożenie, ale także nasłonecznienie i temperatura. Przed rozsadzeniem tych roślin do ziemi powinniśmy odpowiednio zahartować sadzonki

Ogrodnicy odradzają wysadzania pomidorów do ziemi w lutym, ponieważ zmienna aura i przymrozki mogą zniszczyć uprawę. Warto zatem zrobić to w marcu, aby cieszyć się z upraw już na początku lata

Zobacz też:

Te ogórki możesz uprawiać na parapecie. Dadzą plony nawet w zimie

Nie wyrzucaj chryzantem po Wszystkich Świętych. Możesz dać im drugie życie

Monstera może mieć dwukolorowe liście. Wystarczy, że zadbasz o nią w ten sposób

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | warzywniak | sadzenie