Przygotuj drzewka owocowe na zimę. Listopad to idealny miesiąc na ten zabieg
Drzewka owocowe wymagają zabezpieczenia na zimę. Zadbaj o nie już teraz, wykonując zabieg bielenia. Dzięki niemu ochronisz rośliny przed skokami temperatur, które mają miejsce w okresie zimowym. Zanim chwycisz za pędzel, sprawdź, jak to zrobić.
Jesienią nie ma czasu na odpoczynek od prac ogrodowych. O tej porze roku musimy odpowiednio przygotować rośliny do nadchodzącej zimy. Nie możemy zapomnieć także o drzewkach owocowych. Tym razem skupimy się na ich bieleniu, czyli malowaniu pni na biało. Sprawdź najważniejsze informacje o tym zabiegu.
Wiele osób zaczyna bielić drzewka owocowe dopiero w lutym lub w marcu. Ten termin jest zdecydowanie zbyt późny. W tym czasie noce są cieplejsze, dlatego zabieg wpływa na ochronę roślin w minimalnym stopniu.
Właśnie dlatego lepiej przeprowadzić bielenie w listopadzie albo w pierwszej połowie grudnia. Wówczas przygotujemy drzewa na gwałtowne zmiany temperatur.
Drzewka owocowe są narażone na uszkodzenia mrozowe, występujące po słonecznych dniach. Powodują one zmniejszenie zahartowania kory, a także pobudzenie komórek i soków.
W trakcie mroźnych nocy kora zaczyna przemarzać i powstają na niej pęknięcia oraz rany, będące idealnymi miejscami dla patogenów i szkodników. Bielenie chroni rośliny przed taką sytuacją, odbijając promienie słoneczne od pni. Nie dojdzie zatem do uszkodzenia z powodu skoków temperatur.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Czy dynia nadaje się na kompost i jak go przygotować? To nic trudnego
Drzewka owocowe najczęściej bieli się mlekiem wapiennym. Można zrobić je samodzielnie, rozpuszczając 1 kg wapna palonego w 5 l wody.
Do takiej mieszanki polecamy dodać glinę, krochmal albo białą farbę emulsyjną w celu uzyskania lepszej przyczepności do pni. Dzięki tym składnikom wapno wytrzyma deszcz i śnieg.
Możemy też zakupić gotowe wapno w sklepie. Taki produkt ma już zwiększoną przyczepność, dlatego nie musimy już nic do niego dodawać.
Do bielenia drzewek owocowych używamy pędzla z miękkim włosiem, aby równomiernie rozprowadzić wapno. Za jego pomocą nakładamy produkt, zaczynając od nasady konarów, szczególnie od strony południowej, która jest bardziej narażona na padające promienie słoneczne. W przypadku dużego sadu warto rozważyć użycie opryskiwacza.
Zabieg należy powtórzyć, jeśli wapno zostanie zmyte przez deszcz czy śnieg. Nie musimy wówczas zmywać poprzedniej warstwy. Drzewa powinny pozostać białe przynajmniej do końca lutego.
Zamiast bielenia możemy owinąć pnie drzewek owocowych papierem lub słomą. Pamiętajmy, aby nie używać do tego folii, ponieważ ten materiał spowoduje powstanie jeszcze większych uszkodzeń.
Z kolei młode sadzonki warto zabezpieczyć osłonkami sadowniczymi z tworzywa sztucznego, zakładając je na pnie. Dzięki nim unikniemy również obgryzania kory przez gryzonie, szukające pożywienia w trakcie zimy.
Zobacz też:
To roślina stworzona na żywopłot. Odporna i tak piękna, że tuje mogą się schować
Podlewaj tym rośliny doniczkowe zimą. Ta odżywka im nie zaszkodzi
To najlepsza odżywka do cytrusów. Będą rosły, jak w ciepłych krajach