Zamiast wyrzucać, wynieś do ogrodu. Lepszego nawozu nie znajdziesz
Masz jeszcze w domu dynię po Halloween, ale kompletnie nie wiesz, co z nią zrobić? Pod żadnym pozorem nie wyrzucaj wydrążonego warzywa, tylko ponownie go wykorzystaj. Jeżeli tylko nie było ozdabiane sztucznymi ozdobami, możesz przygotować z niego rewelacyjny nawóz. Rośliny w ogrodzie na pewno będą ci za to wdzięczne.
Wyrzucanie dyni po Halloween to prawdziwe marnotrawstwo. O ile tylko ta nie była ozdabiana sztucznymi dekoracjami tj: farba, brokat czy klej, może ci się jeszcze przydać w ogrodzie.
Najprawdopodobniej nie zdajesz sobie z tego sprawy, lecz z pomocą popularnego warzywa możesz zadbać o swoje rośliny w naturalny sposób, przygotowując nawóz z dyni. Taki kompost to prawdziwy skarb witaminowy dla twojej działki i dobry sposób na ekologiczne zarządzenie odpadami.
Może cię zainteresować: Kup w aptece i podlej monsterę. Nie zliczysz nowych liści
Kompostowanie dyni pozytywnie wpłynie na kondycję roślin w ogrodzie. Nawóz z popularnego warzywa jest przyjazny środowisku i sprawia, że gleba stanie się bardziej żyzna i urodzajna.
Dynia zawiera cenne składniki odżywcze m.in. potas, fosfor, magnez i azot, które są niezbędne dla zdrowego wzrostu roślin. Ma w sobie także selen, witaminy: A, C i E. Rozkładając się, minerały te stopniowo uwalniają się do gleby, co sprzyja rozwoju systemu korzeniowego i kwitnieniu.
Czytaj również: Ta roślina jest lepsza od grudnika. Pachnie obłędnie i może kwitnąć cały rok
Przygotowanie kompostu z dyni nie jest skomplikowane. Na pewno warto drobno ją pokroić wraz ze skórką, ponieważ rozdrobnione fragmenty szybciej się rozkładają. Gdy to zrobisz, ostrym narzędziem pokrój ogonek i część pędu, o ile zostały zachowane.
Nasiona możesz zostawić, by w przyszłym roku wykorzystać je jako źródło nowych sadzonek dyni. Możesz je także po prostu dorzucić do kompostu. Pamiętaj jednak, że w drugim przypadku mogą zacząć kiełkować.
Liście dyni także nadają się do kompostowania, jednak dopiero po wysuszeniu, (by zachować równowagę między zielonymi i brązowymi składnikami nawozu - pierwsze są źródłem azotu, a drugie węgla). Dynię po rozdrobnieniu wrzuć do kompostownika, przekładając warstwowo jej poszczególne składniki.
Zobacz też:
Gwiazda betlejemska nie musi być czerwona. Te odmiany kwitną na biało
Rozpuść w konewce i podlej zamiokulkasa. Nie zliczysz nowych liści
Kaktus bożonarodzeniowy nie kwitnie? To najczęstsza przyczyna