Przyciąga motyle, za to odstrasza kleszcze. Warto mieć ją w ogrodzie
Pysznogłówka ogrodowa to roślina ozdobna, która zachwyca wyglądem i roztaczanym wokoło zapachem. Jej uprawa w ogrodzie jest dość prosta, a przy tym niezwykle pożyteczna. Jej charakterystyczny zapach odstrasza bowiem kleszcze. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?
Największą zaletą urokliwych pysznogłówek jest odstraszanie kleszczy, których jest coraz więcej i które przenoszą groźne choroby. Spotkanie z nimi może być więc niebezpieczne dla zdrowia ludzi oraz zwierząt. Zapach pysznogłówki ogrodowej odstrasza kleszcze, więc warto umieścić roślinę na swojej działce, by się przed nimi bronić. Jak o nią dbać?
Pysznogłówka ogrodowa, znana również jako monarda lub bergamotka, należy do rodziny jasnotowatych. Wytwarza czterokanciaste, wzniesione łodygi, które rozrastają się, tworząc gęste kępy. To piękna ozdoba ogrodu, z kwiatami zebranymi w główkowate okółki, otoczone podsadkami. Mogą być czerwone, różowe lub fioletowe.
Pysznogłówki nie tylko ciekawie się prezentują, ale również pięknie pachną. Zawdzięczają swój charakterystyczny zapach olejkom eterycznym, które mogą sprawić, iż roślina pachnie cytryną, truskawką, a nawet lawendą. Aromaty tego typu są niezwykle praktyczne — przyciągają bowiem owady miododajne. Można w ich pobliżu zobaczyć pszczoły czy motyle. Jednocześnie zapachy te nie są lubiane przez kleszcze.
Czytaj też: Zapomnij o usychających hortensjach. Wystarczą 2 składniki, by kwitły aż do jesieni
Pysznogłówka ogrodowa najlepiej rozwija się w miejscach nasłonecznionych lub półcienistych. Potrzebuje żyznej i lekko wilgotnej gleby, która jednak nie może być przesadnie mokra. Pysznogłówki kwitną od lipca do września, więc możemy cieszyć się ich pięknem przez długi czas. Z reguły rośliny dobrze znoszą polski klimat i cechują się mrozoodpornością. Warto jednak okryć je na zimę ściółką.
Ściółkowanie ogranicza też parowanie wody z gleby i zmniejsza zachwaszczenie. Regularne podlewanie i przycinanie są zaś bardzo ważne w pielęgnacji tej rośliny. Zwłaszcza w upalne dni pysznogłówki wymagają częstszego podlewania. Po przekwitnięciu zalecane jest ich przycinanie, które pobudza rośliny do ponownego kwitnienia.
Zobacz też:
Nie tylko kaktus bożonarodzeniowy. "Rybie ości" też pięknie kwitną
Pięknie wygląda i pachnie jak pierniczki. Zasadź teraz, a zakwitnie na Boże Narodzenie
Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły