Reklama
Reklama

Prosty i tani sposób na ćmę bukszpanową. Trzeba działać jak najszybciej

Ćma bukszpanowa jest szkodnikiem, który pochodzi z Azji. Dokładnie z okolic Chin, Korei, Tajwanu, wschodniej Rosji i Indii. Owad jest w Polsce stosunkowo od niedawna, niestety należy on do bardzo ekspansywnych i jeśli nie zostanie usunięty, w szybkim tempie może zniszczyć ogród. Jak się go pozbyć?

Na obecność Cydalima perspectalis narzekają hodowcy bukszpanów – ozdobnych zimozielonych drzew i krzewów, które upiększają przydomowe ogrody. Ćma bukszpanowa nawet w kilka tygodni może pozbawić rośliny liści i niezdrewniałych pędów. Doprowadza to nieraz do wymarcia całej hodowli.

W Polsce owad upodobał sobie szczególnie najpopularniejszą odmianę bukszpanu – wiecznie zielony gatunek Buxus sempervirens. Największe szkody wyrządzają gąsienice, których podstawą pożywienia są właśnie liście i pędy. Z kolei dorosłe osobniki zajmują się głównie rozmnażaniem i szukaniem kolejnych roślin żywicieli.

Prosty sposób na ćmę bukszpanową – tani i skuteczny

Do usunięcia ćmy bukszpanowej domowym sposobem potrzebny będzie zwykły worek na śmieci. Zaatakowaną przez insekty roślinę należy owinąć folią. Potem trzeba ubrać maskę, rękawiczki i przejść do działania.

Należy złapać roślinę i zacząć nią energicznie potrząsać. Jeśli ćmy bukszpanowe są we wczesnym stadium rozwoju, to powinny bez problemu osunąć się do worka na śmieci. Po tym, jak ogrodnik upewni się, że usunął wszystkie insekty, może szczelnie zawiązać szczelnie folię i wyrzucić ją do śmietnika.

Znana i sprawdzona technika usuwania ćmy bukszpanowej – oprysk z octem

Innym efektywnym sposobem (również tanim) na pozbycie się insektów jest zastosowanie oprysku z octem. Żeby go zrobić, wystarczy dysponować rozcieńczonym octem spirytusowym i wodą. Roztwór należy zmieszać w stosunku 1:10.

Żeby oprysk zadziałał skuteczniej, można zdecydować się na uzupełnienie jego składu. Do efektywniejszego usunięcia ćmy bukszpanowej przyczyni się standardowy płyn do mycia naczyń. Oprysk z octem, wodą i płynem będzie efektywną bronią w walce z insektami.

Jak rozpoznać, że ćma zaatakowała bukszpan?

Ćmy bukszpanowe wydają od 2 do 3 pokoleń w roku – w zależności od temperatury (najbardziej lubią ciepło). Ich ekspansja rozpoczyna się na przełomie kwietnia i maja. Wtedy rozpoczynają poszukiwania partnera lub partnerki do rozmnażania. W tym celu mogą przelecieć nawet dystans 10 kilometrów.

Owady składają jaja o średnicy ok. 1 mm i jasnożółtym kolorze - w grupach po 10-30 sztuk. Są zlokalizowane pod spodem liści w głębi krzewostanu - nieuszkodzonych i zdrowych. Okres larwalny trwa 3-5 tygodni. 

Oznaką żerowania owadów jest gęsta, biała przędza o wyglądzie podobnym do pajęczyny, a także odchody. Gąsienicę ćmy bukszpanowej można rozpoznać po zielonym kolorze oraz brązowych liniach po bokach. Szkodniki mogą mieć długość do ok. 4 cm. 

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szkodniki w ogrodzie | choroby roślin