Reklama
Reklama

Postaw pieniążka w tym miejscu, a obsypie się nowymi liśćmi

Często spotykana u babci na parapecie ma przynieść życiowe szczęście. Roślina popularnie nazywana pieniążkiem jest chętnie wybierana, dzięki swojemu wyglądowi i łatwości w pielęgnacji. Idealna dla osób rozpoczynających swoją przygodę z roślinami doniczkowymi. Sprawdź, jak zadbać o pieniążka, aby wyrósł na dorodny okaz.

Tak chętnie hodowana przez babcie na długi czas odeszła w niepamięć. Za sprawą mediów społecznościowych ponownie wróciła na parapety. Pilea peperomioides powszechnie znana pieniążkiem jest chętnie wybierana przez wiele osób, przez co gości w niejednym domu. 

Idealna roślina dla początkujących  

Nazwa pieniążek wzięła się od charakterystycznych liści, które kształtem przypominają monety. Ta szybko rosnąca i pięknie prezentująca się roślina doniczkowa jest chętnie kupowana przez Polaków. Zaraz obok monstery uważana jest za jedną z popularniejszych roślin. 

Duży wpływ ma na to również łatwość pielęgnacji pieniążka. Poradzą sobie z nią nawet osoby, które nie posiadają szerokiej wiedzy z zakresu hodowli roślin doniczkowych. Chcesz zakupić prostą w pielęgnacji roślinkę? Postaw na pieniążka. To roślina dla każdego. 

Odpowiednie miejsce dla pieniążka 

Ładnie zdobiąca wnętrze nie wymaga wielkiego zaangażowania w pielęgnację. Kluczowe okazuje się być odpowiednio dopasowane stanowisko. Idealnym będzie jasne miejsce, w którym pieniążek otrzyma rozproszone światło. Unikaj wystawiania pilei bezpośrednio na Słońce, ponieważ może to spowodować poparzenie liści.  

Jako stanowisko dla tej rośliny dobrze sprawdzą się okna od strony wschodniej bądź zachodniej. Warto postawić ją za firanką, która częściowe zasłoni roślinę. W celu dbania o równomierny rozwój pieniążka należy go obracać co kilka dni. Dzięki temu liście będą się rozwijały prawidłowo. 

Przeczytaj także: Ta wyjątkowa roślina powinna być w każdym domu. Pełni ważną funkcję

Jak skutecznie dbać o pieniążka? 

Oprócz odpowiedniego stanowiska dla pieniążka ważne jest również zachowanie umiaru w podlewaniu. Lepiej przesuszyć niż dostarczyć nadmiaru wody, przez który roślina może zgnić lub nabawić się choroby grzybowej. W zimie roślinę podlewa się z częstotliwością raz na tydzień, a nawet rzadziej.  

Dobra temperatura dla pieniążka to przedział 20-24 stopni Celsjusza. Roślina może zachorować, gdy w pomieszczeniu będzie zbyt zimno. Co do podłoża to nie ma z nim większego problemu. Pilea peperomioides rośnie niemal w każdej ziemi. Wystarczy więc uniwersalna ziemia do roślin domowych. 

Przestrzeganie kilku podstawowych zasad sprawi, że roślina będzie cieszyć oko, a jej szybki przyrost - satysfakcjonować. Dobra pielęgnacja sprawi, że roślina zacznie wypuszczać odrosty. Wystarczy je odciąć i ukorzenić. Tym sposobem w Twoim domu pojawią się kolejne pieniążki.

Zobacz też:

Ta roślina sprawdzi się lepiej niż wrzosy. Długo kwitnie i przyciąga motyle

Liście borówki amerykańskiej robią się czerwone? Musisz szybko działać

Wyhodujesz poziomki na balkonie. Trzymaj się tych zasad, a będą słodkie i smaczne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin