Posadź je obok hortensji bukietowej. Ogrodu pozazdroszczą ci wszyscy sąsiedzi
Hortensja bukietowa to popularna roślina ogrodowa, pięknie zdobiąca ogród. Dekorujemy nią ogrodzenia, rabaty, wrzosowiska lub sadzimy w formie szpalerów. Musimy jednak pamiętać, że ten długo kwitnący krzew nie może być posadzony z każdym okazem, ponieważ ma specyficzne wymagania glebowe. Jakie zatem kompozycje warto stworzyć z hortensją bukietową? Sprawdź inspiracje, których pozazdroszczą ci sąsiedzi.
Hortensję bukietową sadzimy na słonecznym lub półcienistym stanowisku. Nie lubi prażącego słońca. Najlepiej rośnie na kwaśnym podłożu, jednak z innymi roślinami możemy sadzić ją na lekko kwaśnej glebie. Właśnie pod te dwa czynniki wybieramy rośliny, które stworzą z tym okazem kompozycję kwiatową.
Hortensja bukietowa kwitnie przez całe lato aż do jesieni, dlatego najlepiej, jeśli połączymy ją z roślinami kwitnącymi już na wiosnę. Wtedy rabata będzie zachwycać swoim wyglądem niemal przez cały rok.
Hortensję bukietową można łączyć z innymi roślinami tego samego gatunku. Wspaniale będzie prezentować się w ogrodzie różowa "Dharuma" i biała "Grandiflora".
Warto dobierać krzewy o różnej wysokości, dzięki czemu stworzymy pietra na rabacie, które będą wyglądać bardzo efektownie. W takim przypadku łączymy "Limelight" z "Little Lime". Te rośliny mają podobną, zielonkawą barwę, jednak pierwszy z nich osiąga 200 cm wysokości, a drugi maksymalnie 120 cm.
Z hortensjami bukietowymi można stworzyć kompozycje kwiatowe w połączeniu z hortensjami ogrodowymi np. "Nikko Blue" o niebieskich kwiatach. Jeśli chcemy zróżnicować je pod względem kształtu liści, to wtedy polecamy wybór oryginalnego gatunku, jakim jest hortensja dębolistna.
Obok hortensji bukietowej warto posadzić róże, które będą dobrze rosnąć na lekko kwaśnym podłożu i stworzą z naszą rośliną wielobarwną kompozycję kwiatową. Możemy wybrać takie w kolorze białym, różowym lub błękitnym. Z kolei hortensje w barwie bieli dobrze wyglądają z karmazynowymi bądź karmazynowymi różami.
W sąsiedztwie hortensji bukietowej można posadzić niskie odmiany magnolii, złotokap, żarnowiec miotlasty czy abeliofylum koreańskie "Roseum". Jeśli chcemy mieć w ogrodzie całoroczną dekorację, to wtedy sadzimy z naszym okazem zimozielony ostrokrzew.
Z kolei na rabatach hortensja bukietowa pięknie komponuje się z niskimi roślinami. Mowa o kocimiętce Faasena, zawciągu nadmorskim albo szerokolistnym, goździku kropkowanym, goryczce bezłodygowej, pysznogłówce ogrodowej, ukwapie dwupiennym. Całość warto uzupełnić trawami ozdobnymi.
Jeśli nasza hortensja rośnie w półcieniu, to wtedy wybieramy rośliny, które preferują takie stanowisko. Możemy zatem posadzić obok tej rośliny funkie, paprocie, żurawki lub żuraweczki. W tym przypadku całość dopełniamy np. barwinkiem.
Zobacz też:
Zamiokulkas marnieje w oczach? Zimą karm go tym, a szybko wróci do formy
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu
Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony