Reklama
Reklama

Podlewaj skrzydłokwiat w ten sposób. Odwdzięczy się nowymi liśćmi i kwiatami

Skrzydłokwiat to jedna z najpopularniejszych i najbardziej lubianych roślin doniczkowych. Spotkać ją można w niemal każdym domu. Ceniona jest za swój wygląd, a także stosunkowo łatwą uprawę. Jednym z jego kluczowych aspektów jest odpowiednie nawodnienie. Jeśli twój skrzydłokwiat przestał kwitnąć, być może popełniasz powszechne błędy w podlewaniu. Dowiedz się zatem, jak robić to w prawidłowy sposób.  

Skrzydłokwiat, obok zamiokulkasa, to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Jej intensywnie zielone liście oraz delikatne białe kwiaty wpasowują się do niemal każdego wnętrza. Ponadto to taka roślina, z której pielęgnacją poradzi sobie nawet osoba rozpoczynająca przygodę z ogrodnictwem. Kluczową kwestią jest dla niej odpowiednie nawodnienie.  

Skrzydłokwiat — najważniejsze kwestie dotyczące podlewania rośliny

Skrzydłokwiat to roślina, która nie ma dużych wymagań, jednak potrzebuje odpowiednich warunków, jeśli ma bujnie rosnąć i wypuszczać kwiaty. Preferuje wilgotne, ale nie przesadnie mokre podłoże. Częstotliwość podlewania będzie więc zależna od tego, jakie warunki panują w pomieszczeniu, w którym umieszczona jest roślina. Istotna będzie temperatura, wilgotność powietrza, a także stopień nasłonecznienia.  

Najlepiej więc podlewać roślinę wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża lekko przeschnie. Dobrze to sprawdzać palcem lub patyczkiem, dzięki czemu w łatwy sposób może zweryfikować, czy roślina potrzebuje podlewania. W sezonie letnim, czyli wzrostu, podlewanie zazwyczaj wypada co 4-5 dni, natomiast w okresie zimowym odbywa się ono nawet co 7-9 dni.  

W kwestii podlewania skrzydłokwiatu istotna jest również sama woda. Roślina ta należy bowiem do tropikalnych, przez co preferuje miękką wodę pozbawioną szkodliwych minerałów. Wobec tego najlepszym rozwiązaniem będzie przefiltrowana, a także przegotowana i odstana woda. Ważne również, aby była w temperaturze pokojowej. Zbyt zimna może negatywnie wpłynąć na korzenie rośliny. Warto również unikać wody bogatej w wapń, gdyż może doprowadzić do problemów z pobieraniem składników odżywczych z podłoża.

Zobacz także: Twoja sansewieria zachwyci wszystkich gości. Wystarczy, że zadbasz o nią w ten sposób

Chcesz, żeby skrzydłokwiat zakwitł? Nie popełniaj tych błędów 

Prawidłowe podlewanie to klucz to zdrowego i bujnego wzrostu skrzydłokwiatu. Regularne i umiarkowane nawodnienie zapewnia roślinie dobre warunki do wzrostu i obfitego kwitnienia. Należy więc systematycznie monitorować stan nawodnienia skrzydłokwiatu, aby nie dopuścić do jego przelania bądź przesuszenia. Błędy te najczęściej doprowadzają do osłabienia rośliny. 

Przelanie sprawia, że skrzydłokwiat przestaje kwitnąć, a liście zaczynają żółknąć i stają się oklapłe. Trzeba wtedy reagować od razu, usuwając nadmiar wody, na przykład poprzez przesadzenie go do suchego podłoża wzbogaconego o drenaż. Z kolei przesuszenie może doprowadzić do oklapnięcia i brązowienia liści i kwiatów. W tym przypadku należy stopniowo podlewać roślinę, unikając gwałtownego zalania podłoża.  

Najlepiej więc systematycznie monitorować stan podłoża, przez co nie dopuści się do przesuszenia bądź przelania rośliny. Należy robić to za użyciem umiarkowanej ilości wody, unikając przy tej czynności moczenia liści. Dodatkowo warto zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza, które jest ważne dla skrzydłokwiatu. Ponadto dobrze pamiętać o takich kwestiach, jak systematyczne czyszczenie liści rośliny, a także jej nawożenie. W połączeniu z prawidłowym podlewaniem skrzydłokwiat będzie zdrowo i bujnie rosnąć. 

Zobacz też:

Te rośliny warto mieć w mieszkaniu zimą. Dobrze wpływają na zdrowie

Nie wyrzucaj gwiazdy betlejemskiej po świętach. Może zakwitnąć w kolejnym roku

Nie wiesz, kiedy przesadzić zamiokulkasa? Zwróć uwagę na ten szczegół

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podlewanie | rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin