Chcesz by skrzydłokwiat miał piękne liście? Nie zaniedbuj tego zabiegu
Skrzydłokwiat to uwielbiana roślina doniczkowa, która gości w niemal każdym domu. Na ogół jej pielęgnacja nie należy do skomplikowanych, jednak wymaga pamiętania o kilku kwestiach. Niestety sporo osób zapomina o ważnym zabiegu, jakim jest systematyczne czyszczenie liści skrzydłokwiatu. To nie tylko kwestia estetyki, ale również ogólnej kondycji rośliny. Dowiedz się zatem, jak prawidłowo to robić oraz czego lepiej unikać.
Skrzydłokwiat pasuje niemal do każdego wnętrza, a ponadto jest tak łatwy w uprawie, że poradzi sobie z nim nawet osoba bez większego doświadczenia w kwestii dbania o rośliny doniczkowe. Chcąc jednak cieszyć się jego zdrowym i pięknym wyglądem, należy otoczyć go odpowiednią troską, zwłaszcza jeśli chodzi o pielęgnację liści.
Liście skrzydłokwiatu są duże i błyszczące, przez co doskonale komponują się z delikatnymi, białymi kwiatami, pasując przy tym do każdego wnętrza. Warto również wiedzieć, że te liście nie są tylko ozdobą, ale również naturalnym filtrem powietrza, który pochłania szkodliwe substancje.
Tak jak na innych powierzchniach, tak i na dużych liściach skrzydłokwiatu z czasem osadza się kurz, jak i inne zanieczyszczenia. Taki stan rzeczy ogranicza proces fotosyntezy, który zachodzi w liściach, zaburzając przy tym zdolność rośliny do oddychania. Zalegająca warstwa kurzu ogranicza także dostęp światła, co źle wpływa na wspomniany proces, a także na stan całej rośliny.
Wobec tego nie ma już wątpliwości, że zakurzone i zanieczyszczone liście to nie tylko kwestia estetycznego wyglądu rośliny, ale również jej zdrowia. Pokryte kurzem liście sprawiają, że skrzydłokwiat jest bardziej podatny na choroby i szkodniki, a także osłabiony. Jest to widoczne szczególnie w okresie grzewczym, kiedy to kurz osadza się na roślinie znacznie szybciej. Niezwykle ważne jest więc niezapominanie o zabiegu, jakim jest regularne oczyszczanie liści skrzydłokwiatu.
Zobacz także: Zmieszaj te spryskaj i podlej rośliny. Szkodniki przestaną je atakować
Czyszczenie liści skrzydłokwiatu to prosta czynność, o której niestety wielu właścicieli tej rośliny doniczkowej zapomina. Choć to dość niepozorne zadanie, jest ono kluczowym zabiegiem pielęgnacyjnym, który pozwala roślinie zdrowo i bujnie rosnąć. Jak czyścić liście skrzydłokwiatu w prawidłowy sposób?
Najlepiej robić to za pomocą miękkiej ściereczki czy też wacika kosmetycznego zamoczonego w przegotowanej wodzie o temperaturze pokojowej. Woda prosto z kranu może nie być najlepszym rozwiązaniem ze względu na kamień. Ponadto z pewnością należy powstrzymać się od używania detergentów, które mogą uszkodzić strukturę liści.
Ważne, aby ściereczka była delikatnie zwilżona, ale nie przesadnie mokra, dzięki czemu dobrze będzie zbierać kurz i nie pozostawi przy tym liści ociekających wodą. Koniecznie należy pamiętać o tym, aby liście przecierać z obu stron, gdyż kurz lubi się gromadzić również na nich od spodu.
Najważniejszą kwestią pozostaje częstotliwość tego zabiegu pielęgnacyjnego. Z pewnością liście wymagają częstszego czyszczenia w okresie grzewczym, przez co najlepiej robić to co 2-3 tygodnie. Latem zazwyczaj wystarczy wykonywać czyszczenie liści raz w miesiącu. Dodatkowo raz na kilka miesięcy warto skrzydłokwiatu zafundować delikatny prysznic, który dodatkowo nawilży i oczyści roślinę.
Może cię zainteresować: Po tej odżywce zakwitnie nawet najbardziej oporny skrzydłokwiat. Stosuj ją regularnie
Sporo osób zabieg czyszczenia liści wzbogaca dodatkowo o ich nabłyszczanie. Dzięki temu te stają się jeszcze bardziej lśniące i atrakcyjne. Niestety w tym celu wykorzystywane są sztuczne nabłyszczacze, które przynoszą szybki efekt. Dla dobra rośliny warto z nich jednak zrezygnować, gdyż chemiczne preparaty zatykają liście, co utrudnia oddychanie i przeprowadzanie fotosyntezy.
Zbyt częste używanie takich środków może nawet doprowadzić do całkowitego osłabienia rośliny i jej obumarcia. Jeśli jednak zależy nam na efekcie błyszczących liści, warto w tym celu sięgnąć po naturalne metody.
Za jeden z popularniejszych sposobów na błyszczące liście skrzydłokwiatu uważa się skórkę od banana, która skutecznie usuwa kurz, nadaje liściom delikatnego połysku i przy tym dostarcza roślinie cennych substancji odżywczych. Warto również sięgnąć po wodę z cytryną, która także nada liściom nieco blasku.
Zobacz też:
Gwiazda betlejemska nie musi być czerwona. Te odmiany kwitną na biało
Rozpuść w konewce i podlej zamiokulkasa. Nie zliczysz nowych liści
Kaktus bożonarodzeniowy nie kwitnie? To najczęstsza przyczyna