Reklama
Reklama

Poczęstuj kwiaty doniczkowe tą herbatą. W końcu zaczną zdrowo rosnąć i zakwitną

Często zdarza się tak, że dbamy o rośliny doniczkowe, a one i tak marnieją, tracąc swój wigor. Przyczyną może być nieodpowiednia ilość składników odżywczych. Warto zatem zasilić kwiaty niekoniecznie kupnymi nawozami. Wystarczy odżywka z pewnej herbaty.

Rośliny doniczkowe, które marnieją, zalecamy podlewać herbatą z pokrzywy. Możemy też zasilać nią zdrowe okazy, aby zapobiegać ich osłabieniu. Ten naturalny nawóz będzie idealny do skrzydłokwiatu, anturium czy monstery

Rośliny doniczkowe marnieją. Jak rozpoznać niedobór składników odżywczych?

Rośliny doniczkowe marnieją, ponieważ zbyt często je nawadniamy lub zostały zaatakowane przez choroby i szkodniki. Inną, równie częstą przyczyną, jest niedobór składników odżywczych przez brak nawożenia

Wtedy gleba w doniczce staje się jałowa. Dzieje się tak, ponieważ brakuje w niej azotu, potasu, a także fosforu. Te trzy pierwiastki są niezbędne do zdrowego wzrostu i kwitnienia kwiatów. 

Co więcej, muszą być zawarte w jednym nawozie. Rośliny doniczkowe przyswoją azot, jeśli odżywka będzie miała fosfor i potas. 

Azot jest odpowiedzialny za wzrost, kondycję i zieloną barwę kwiatów. Potasu potrzebują do zawiązywania pąków kwiatowych, a fosforu do wzmocnienia systemu korzeniowego i zachowania odporności na niekorzystne czynniki zewnętrzne. 

Niedobór tych trzech składników rozpoznamy po wiotkich, słabych, a także żółtych, usychających liściach, które często są małe oraz zniekształcone. Zarówno te części, jak i łodygi przy braku nawożenia tracą intensywnie zieloną barwę i po prostu wyglądają na chore. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Wybieramy trawy ozdobne na balkon - najlepsze odmiany do bloku

Jak uratować rośliny doniczkowe? Przygotuj odżywkę z herbaty z pokrzywy

Wiele osób ma w szafce kuchennej herbatę z pokrzywy. Ten napój zachwyca nie tylko swoim smakiem, ale też właściwościami prozdrowotnymi. Okazuje się, że może być idealną odżywką dla roślin doniczkowych, ponieważ zawiera w swoim składzie azot, fosfor i potas. Jak zrobić z tej herbaty naturalny nawóz?

Do litrowej, szklanej butelki wkładamy 4 torebki herbaty z pokrzywy, a następnie zalewamy je 1 l wrzącej wody. Kwiaty podlewamy, gdy napar całkowicie przestygnie. Tę czynność powtarzamy co 2 tygodnie. Dzięki niej rośliny doniczkowe odzyskają swój dawny wygląd. W końcu zaczną zdrowo rosnąć i zakwitną. 

Zobacz też:

Rozsyp w ogrodzie i patrz, jak ślimaki się wynoszą. Dodatkowo wzmocnisz te kwiaty

Wichury połamały drzewa i krzewy? Zrób tę maść leczniczą i posmaruj konary

Storczyk nie chce kwitnąć? Podlej go taką wodą, a obsypie się nowymi kwiatami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | nawożenie