Reklama
Reklama

Co zrobić, by monstera miała duże i piękne liście? Metoda znajomej kwiaciarki nigdy nie zawodzi

Monstera to chętnie uprawiana roślina doniczkowa, która efektywnie zdobi wnętrza mieszkań. Jej atutem są duże, piękne liście z dziurami. Co jednak zrobić, aby kwiat szybko je wypuścił? Warto zastosować radę kwiaciarki na przyspieszenie wzrostu monstery.

Monstera była popularną rośliną w PRL-u, szczególnie w urzędach i na klatkach schodowych. Później nieco o niej zapomniano, natomiast obecnie znów powróciła do łask. Od innych kwiatów odróżniają ją dziurawe liście

Istnieje aż 37 gatunków monstery, które różnią się od siebie rozmiarem i wyglądem. Najpopularniejsze z nich to monstera mimia, monstera monkey mask i monstera daliciosa. Tym razem skupimy się na tej ostatniej odmianie, czyli na monsterze z dziurami. Podpowiemy co zrobić, żeby szybko wypuściła liście. Metoda kwiaciarki nigdy nie zawodzi. 

Jak pielęgnować monsterę? Najważniejsze zasady

Jeśli chcemy, żeby monstera zachwycała swoim wyglądem, to musimy zapewnić jej odpowiednie warunki do rozwoju i zastosować pewne zasady pielęgnacyjne. Jak zatem pielęgnować tę roślinę?

Monsterę sadzimy w lekkiej i przepuszczalnej ziemi. Roślina najlepiej rośnie w ciepłym i wilgotnym środowisku, dlatego zapewniamy jej oświetlone stanowisko

W sezonie jesienno-zimowym podlewamy ją raz na 10 dni, a wiosną i latem raz na tydzień. Dodatkowo zraszamy jej liście, aby zapobiec ich brązowieniu. 

Monsterę musimy nawozić raz w tygodniu, w czasie intensywnego kwitnienia, czyli wiosną i latem. Do tego zabiegu stosujemy biohumus lub nawóz ze skórek banana lub fusów kawy

Co zrobić, żeby monstera miała duże, dziurawe liście? Niezawodna metoda kwiaciarki

Zdarza się, że monstera przez długi czas nie chce wypuszczać swoich dużych, dziurawych liści. Jak zatem pobudzić ją do wzrostu? Warto zastosować radę kwiaciarki - Anny Skorupskiej, którą obserwuje na Instagramie ponad 89 tys. obserwujących. 

Instagramerka radzi, aby codziennie obracać młodą sadzonkę. Dzięki temu każdy liść będzie miał dostęp do promieni słonecznych. Kiedy roślina urośnie, to wkładamy w glebę podpórkę i wtedy stawiamy kwiat przy oknie. Liście rozłożą się szeroko, a słońce dotrze w każdy zakątek okazu. 

Podsumowując, żeby monstera miała duże, dziurawe liście, to należy zapewnić jej dostęp do światła i podporę, którą kupimy w każdym sklepie ogrodniczym.  Musimy jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ kwiat wypuszcza nowe liście dopiero po roku uprawy.


Zobacz też:

Nie wyrzucaj. Zblenduj i podlewaj róże i pomidory, a szybko ci podziękują

Posadź tę roślinę zamiast hortensji. Lwia paszcza w ogrodzie wzbudzi zazdrość sąsiadów

Widzisz mrówki na pąkach piwonii? Szybko sprawdź, co robić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin