Po zebraniu porzeczek pamiętaj o tym zabiegu. Krzewy ci podziękują
Lipiec to czas zbiorów owoców jagodowych, do których zaliczają się również pyszne czerwone porzeczki. Na zdjęciu owoców z gałęzi prace w sadzie się jednak nie kończą. O osłabione krzewy musisz później odpowiednio zadbać. Dzięki temu roślina ci podziękuje. Wykonaj ten zabieg, a kolejnym sezonie porzeczki będą jeszcze większe i smaczniejsze.
Sezon na czerwone porzeczki wkrótce dobiegnie końca. Zebranie z gałęzi dojrzałych plonów to jednak dopiero początek opieki nad tymi krzewami w sadzie. Kiedy gałązki zostaną już ogołocone z owoców, musisz zatroszczyć się o odpowiednie przycięcie pędów.
Sprawdź, jak przycinać krzewy porzeczek w kolejnym roku miło zaskoczyć się efektami. O tych kilku kluczowych zasadach musisz pamiętać.
Przycinanie krzewów porzeczek może przyczynić się do poprawy kondycji, jakości owoców i wielkości samych plonów. Efekty tego zabiegu są spektakularne, ponieważ młode pędy są bardziej produktywne od starych gałęzi, które mogą być także bardziej podatne na choroby czy ataki szkodników.
Dodatkowo dzięki przycinaniu krzewów porzeczki, owoce będą szybciej nadawać się do zbiorów. To z uwagi na fakt, że lepsza cyrkulacja powietrza oraz światła sprzyja ich dojrzewaniu. Zdejmowanie plonów również jest łatwiejsze. Krzewy utrzymują odpowiedni kształt i rozmiar, nie rozrastają się nadmiernie, dzięki czemu łatwiej jest o nie zadbać.
Może cię zainteresować: Możesz mieć nawet dwa razy więcej hortensji w ogrodzie. Wystarczy 20 dni
Idealny termin przycinania porzeczek to okres zaraz po zbiorze owoców, a więc teraz - od połowy lipca do końca sierpnia (w zależności od odmiany owoców). Zabieg w tym okresie jest ważny, ponieważ pozwoli krzewom zregenerować się do nadejścia zimy.
Czytaj również: Wyciśnij kilka kropel do doniczki ze skrzydłokwiatem. Szybko wyrosną mu nowe liście
Narzędzia do przycinania porzeczek, w które warto zainwestować to:
- nożyce lub sekator ręczny - do cienkich gałęzi
- piła - do grubych, starych gałęzi
- rękawice i okulary ochronne
Pamiętaj o dokładnym zdezynfekowaniu narzędzi przed przycinaniem krzewów porzeczek, by nie osłabić go jeszcze bardziej. Później dokonaj dokładnego przeglądu rośliny, by ustalić, gdzie rosną stare, uszkodzone i nadmiernie zagęszczone pędy.
Usuń gałęzie z ciemną, zdrewniałą korą, bo najprawdopodobniej mają już one więcej niż 3-4 lata, a także te rosnące wewnątrz krzewu i krzyżujące się. Na porzeczce zostaw 7-8 zdrowych pędów, które będą owocować w kolejnym sezonie. Boczne odgałęzienia również skróć - o trzy pąki, aby pobudzić je do owocowania i zapobiec nadmiernemu rozrostowi krzewu.
Zobacz też:
Te ogórki możesz uprawiać na parapecie. Dadzą plony nawet w zimie
Nie wyrzucaj chryzantem po Wszystkich Świętych. Możesz dać im drugie życie
Monstera może mieć dwukolorowe liście. Wystarczy, że zadbasz o nią w ten sposób