Reklama
Reklama

Pamiętaj o tym we wrześniu, a lawenda za rok bujnie zakwitnie. Sąsiadki pozazdroszczą ci ogrodu

Od fioletowych kwiatów lawendy trudno jest oderwać wzrok. Wyglądają przepięknie, a ich zapach koi zmysły. Uprawa tego gatunku nie jest skomplikowana. To dość wytrzymała roślina, ale musisz wiedzieć, kiedy siać lawendę tak, by bujnie kwitła. Ten zabieg zawsze przeprowadzaj w tym terminie, a sąsiadki pozazdroszczą ci pięknego ogrodu.

Lawenda pochodzi z obszarów śródziemnomorskich, jednak z powodzeniem możesz uprawiać ją także w naszym umiarkowanym klimacie. Obłędnie prezentuje się zarówno w ogrodzie, jak i w donicy na tarasie czy parapecie. 

To niezwykle efektowna roślina zarówno pod względem wyglądu, jak i zapachu, a do tego dość łatwa w pielęgnacji. Jeżeli wysiejesz lawendę w odpowiednim terminie, zapewnisz jej odpowiednie stanowisko oraz glebę, sąsiadki na pewno pozazdroszczą ci zdrowych i bujnych kwiatów. 

Kiedy siać lawendę? Pamiętaj o tym terminie, a sąsiadki pozazdroszą ci ogrodu

Większość ogrodników zgadza się co do tego, że najlepszym terminem siania lawendy do gruntu lub rozsadnika jest wczesna jesień - druga połowa września lub początek października. A to oznacza, że już teraz warto zakupić nasiona w sklepie ogrodniczym. 

Nasiona lawendy potrzebują czasu na przechłodzenie. Dzięki temu roślina urośnie bujna i pełna fioletowych kwiatów. Lawendę najlepiej siać w rzędach, ale można je również po prostu rozrzucić. Najistotniejsze jest to, aby ziarenka umieścić około 1,5 cm pod powierzchnią ziemi. 

Czytaj również: Kiedy ciąć lawendę? Zrobisz to źle, a zwiędnie

Drugi termin siania lawendy. Wtedy też wyrośnie bujna i zdrowa

A kiedy siać lawendę, jeśli nie na przełomie września i października? Nie martw się, jeżeli przegapisz jesienny termin, bo możesz również sadzić ją wiosną. Jeżeli się na to zdecydujesz, nasiona wysiewaj w marcu albo w kwietniu. Pamiętaj jednak, że po wiosennym sianiu lawendy pachnące kwiaty pojawią się dopiero w drugim roku. 

Ziarna lawendy wsyp do małego pojemnika. Wymieszaj je z odrobiną piasku albo wilgotnej ziemi ogrodowej i trzymaj przez około 2-3 tygodnie w lodówce. Po upływie tego czasu, nasiona wraz z podłożem przesyp do doniczek. Gdy wykiełkują, przenieś je w miejsce docelowe Co istotne, kwiaty pojawią się dopiero w drugim roku.

O tym również pamiętaj, sadząc lawendę. Inaczej nici z obfitego kwitnienia

Termin siania lawendy ma znaczenie, ale nie jest najważniejszy. Roślina na pewno nie wyrośnie, jeżeli nie zapewnisz jej dobrze nasłonecznionego miejsca. Niezależnie od tego, czy sadzisz lawendę w ogrodzie, czy w donicy na balkonie, jej stanowisko powinno być także osłonięte od wiatru. 

Znaczenie ma również podłoże. Ziemia dla lawendy powinna być żyzna i przepuszczalna. Ten gatunek dobrze radzi sobie z przesuszeniem, ale latem i jesienią warto go regularnie podlewać niewielkimi ilościami wody. Lawendę nawadniaj zawsze bezpośrednio do ziemi, nie zraszając jej liści i kwiatów.

Więcej na ten temat: Jak podlewać lawendę? Proste zasady dla każdego ogrodnika

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sadzenie | uprawa roślin | kwiaty