Reklama
Reklama

Odłóż ze śniadania i rozsyp na trawniku. Ślimaki znikną raz, dwa.

Ślimaki potrafią narobić w ogrodzie niemałych szkód. Podgryzają liście i łodygi kwiatów, niszą owoce oraz warzywa. Ich inwazja jest niebezpieczna nie tylko dla roślin, ale również dla gleby. W sklepach można kupić wiele chemicznych środków niwelujących ten problem, należy jednak pamiętać, że nie są one obojętne dla środowiska oraz naszego organizmu. Na szczęście istnieją również proste, naturalne i skuteczne sposób na pozbycie się tych szkodników. Wystarczy, że użyjesz pewnego owocu, a ślimaki nie wrócą na twoją działkę przez długi czas.

  • Ślimaki pojawiają się w większości ogrodów. Szczególnie upodobały sobie grządki z warzywami oraz owocami. Lubią słodki smak truskawek, sałatę, kapustę cukinię czy paprykę. Zjadają nie tylko liście, ale również owoce. 
  • Jeśli jest och dużo, mogą w szybkim tempie zniszczyć warzywnik oraz rabaty z kwiatami. Co więcej, ślimaki szybko się rozmnażają. Przedstawiamy sprawdzony sposób, na pozbycie się tych szkodników. 

Dlaczego warto wykorzystać naturalny odstraszacz?

Ślimaki szczególnie upodobały sobie smak warzyw oraz słodkich owoców, co oznacza, że najchętniej pojawiają się w okolicy warzywnika. Jeśli do ich zwalczania użyjemy silnych środków chemicznych, możemy narazić na skażenie plony, które później przyniesiemy do kuchni i przygotujemy z nich posiłek. 

Uprawiając własny ogródek zależy nam na naturalnych, zdrowych warzywach i owocach bez chemii, dlatego znacznie lepiej wykorzystać domowe sposoby na walkę ze ślimakami. Jest ich sporo. Tym razem przedstawiamy owoc, który skutecznie odstrasza te szkodniki. 


Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?

Ślimaki lubią smak i zapach owoców, ale nie wszystkich. Do gustu nie przypadły im cytrusy, a zwłaszcza grejpfrut. Jego skórka wytwarza zapach, którego szkodniki nie tolerują. 

Aby wykonać naturalny odstraszacz na ślimaki wystarczy zachować skórkę grejpfruta, pokroić ją na mniejsze kawałki, a następnie umieścić w różnych częściach ogrodu, szczególnie tam, gdzie nagromadzenie szkodników jest największe. Skórki najlepiej wymieniać co kilka dni, ponieważ gdy stracą aromat, przestaną być skuteczne.

Innym naturalnym środkiem, którego zapach odstrasza ślimaki jest kawa. Po wypiciu porannej filiżanki warto więc wylać fusy w okolicy grządek z warzywami. Co ciekawe,intensywny zapach kawy przeszkadza nie tylko ślimakom, ale również nornicom. 

Inne sposoby na walkę ze ślimakami na działce

Wielu ogrodników decyduje się na posadzenie na działce roślin, których zapach działa drażniąco na szkodniki. Co ważne, wcale nie jest on nieprzyjemy dla ludzi. Do najpopularnijeszych roślin, nietolerowanych przez ślimaki należą:

  • majeranek,
  • szałwia,
  • gorczyca,
  • rumianek

Są to popularne przyprawy, które z powodzeniem będzie można wykorzystać również w kuchni, podczas przyrządzania wielu potraw. Jeśli natomiast zależy nam na szybkim pozbyciu się ślimaków, które zadomowiły się w ogrodzie, możemy wykonać domowe pułapki na szkodniki. 

Są one proste i szybkie do przygotowania, nie wymagają też dużych nakładów finansowych. Z powodzeniem możemy wykorzystać przedmioty, które już mamy w domu.

Zobacz też:

Wrzos czy wrzosiec? Ogrodnik tłumaczy, na czym polega różnica

​Las w słoiku w kilku prostych krokach. Te rośliny sprawdzą się najlepiej

Nazywają ją "rośliną biedy". Lepiej nie trzymaj jej w domu, bo portfel zaświeci pustkami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szkodniki w ogrodzie