Reklama
Reklama

O tym musisz pamiętać jesienno-zimową porą. Rośliny doniczkowe ci podziękują

Jesień i zima to wymagający czas nie tylko dla roślin ogrodowych. Okazuje się, że kwiaty trzymane w domu również wymagają w tym okresie szczególnej pielęgnacji. Jak o nie dbać, by nie zmarniały? Oto najważniejsze zasady jesienno-zimowej pielęgnacji roślin doniczkowych.

Rośliny doniczkowe stanowią ozdobę każdego wnętrza. Aby jednak dobrze się prezentowały, należy zapewnić im odpowiednią pielęgnację. Ta jesienno-zimowa znacząco jednak różni się od letniej.  O czy należy pamiętać?

Jak dbać o rośliny doniczkowe jesienno-zimową porą?

Niezależnie od tego, czy wyposażymy się w nietypowe odmiany roślin, czy całkiem zwykłe gatunki, to musimy je odpowiednio pielęgnować, aby zdrowo się rozwijały. Szczególnie istotne jest to w momencie, gdy nadchodzi jesień oraz zima, ponieważ zmieniają się wtedy warunki, w których bytują rośliny.

Głównym czynnikiem, o który musimy zadbać, jest zapewnienie naszym okazom odpowiedniej ilości światła. Jest to ważne właśnie teraz, gdy jesienią dzień ulega skróceniu, a ilość światła, które dostaje się do naszego mieszkania, jest zdecydowanie mniejsza niż w lecie. Zazwyczaj nie wystarczy to większości roślin doniczkowych i w konsekwencji będą one tracić liście albo całkowicie zamierać.  

Chcąc zapewnić naszym okazom jak najwięcej światła, powinniśmy umieścić je blisko jego źródła, czyli w okolicy okna lub umiejscowić w pomieszczeniach, które mają okna od strony południowo-wschodniej. Zwróćmy też uwagę na to, że wiele promieni słonecznych zabierają firanki, więc w godzinach słonecznych warto całkowicie odsłonić nasze okna.

Co więcej, jesienią i zimą zapotrzebowanie roślin na wodę maleje, wobec tego musimy ograniczyć ich podlewanie. Należy robić to nie częściej niż raz na dwa tygodnie i dopiero wtedy, gdy ziemia będzie już sucha.

Oprócz tego powinniśmy również zwrócić uwagę na wilgotność powietrza, która jest obniżona ze względu na sezon grzewczy. Szczególnie musimy zadbać o to na początku chłodnych dni, ponieważ z czasem rośliny przywykną do bardziej suchego powietrza. Chcąc zwiększyć wilgotność w pomieszczeniu, możemy np. położyć wilgotny ręcznik na kaloryferze czy ustawić doniczki z roślinami na płaskich podstawkach wypełnionych kamykami. Do podstawek wlewamy wodę, która będzie z nich parować.  

Zobacz też:

Te warzywa wysiej jeszcze w lipcu. Szybko doczekasz się plonów

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin