Nigdy nie wsypuj tej ziemi do storczyka. Przez nią szybko zmarnieje
Wybór nieodpowiedniego podłoża dla storczyków może spowodować ich szybką zagładę. Przestaną kwitnąć, a korzenie ulegną gniciu. Jakiej zatem ziemi musimy unikać, a która będzie najlepsza do tych pięknych roślin doniczkowych? Sprawdź już teraz i nie popełniaj popularnego błędu.
Storczyki w naturalnym środowisku porastają drzewa, a składniki odżywcze i wilgoć czerpią z otoczenia. W zaciszu domowym powinniśmy stworzyć im podobne warunki. Wtedy zakwitną zdrowo i obficie. Konieczny jest również wybór odpowiedniego podłoża, zapewniającego korzeniom cyrkulację powietrza oraz zatrzymywanie nadmiaru wilgoci.
Jak wspomniano, storczyki w swoich naturalnych warunkach rosną na korze drzew. Są zatem epifitami. Wiele osób popełnia popularny błąd i wybiera uniwersalną ziemię do roślin doniczkowych.
Taki rodzaj gleby jest zbyt ciężki dla storczyków. Zatrzymuje on nadmiar wilgoci, przez co rośliny nie mogą swobodnie oddychać. Wówczas ich korzenie zaczynają gnić.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Co zrobić, żeby grudnik zakwitł zimą? Nawożenie rośliny późnym latem
Najlepsza ziemia dla storczyków to ta dedykowana specjalnie dla tych roślin doniczkowych, jednak z korą drzewną o wysokiej jakości. Nie wybierajmy mieszanek, które mają w swoim składzie duże ilości torfu i ziemi, ponieważ ich nadmiar zatrzymuje wilgoć, a więc prowadzi do gnicia korzeni.
Podłoże musi być zatem lekkie i przewiewne. Tylko wtedy zapewnimy naszym okazom odpowiedni poziom wilgotności. Jakie mieszanki wybierać?
Polecamy mieszankę składającą się z kory drzewnej, ale też z włókna kokosowego, perlitu czy węgla drzewnego. Te dodatki wspomagają strukturę gleby, a więc zapewniają stabilność korzeni.
Po przesadzeniu storczyka należy zadbać o odpowiednią wilgotność podłoża. Pamiętajmy jednak, że nie można przelewać tych kwiatów.
Najlepiej więc podlewać te rośliny raz na tydzień. Możemy zrobić im kąpiel wodną. W tym celu zanurzamy je w wodzie na kilka minut, a potem odcedzamy jej nadmiar.
Jeśli chcemy, żeby storczyki kwitły zdrowo i obficie przez cały rok, to musimy je nawozić. Używamy do tego specjalnych nawozów.
Zobacz też:
Zapomnij o odświeżaczach powietrza. Wystarczy, że postawisz w łazience te rośliny
Kupujesz wrzosy? Zwróć uwagę na te rzeczy, jeśli nie chcesz, żeby uschły