Reklama
Reklama

Nigdy nie sadź ich obok bazylii. Te zioła się nie lubią

Bazylia to jedno z najbardziej popularnych ziół. Mowa tu o sadzeniu na balkonie bądź w ogrodzie, a także o wykorzystywaniu w kuchniach na całym świecie. Żeby zdrowo i bujnie rosła, dobrze wiedzieć, jakiego towarzystwa w sąsiedztwie zdecydowanie nie lubi. Podpowiadamy więc, które zioła lepiej trzymać z dala od bazylii.

Chcąc cieszyć się bujnym i harmonijnym ogrodem, dobrze wiedzieć, które rośliny można sadzić obok siebie, a w przypadku których gatunków zdecydowanie to nie będzie dobre rozwiązanie. Warto sprawdzić, jak wygląda to w przypadku bazylii i mowa tutaj zarówno o sadzeniu w ogrodzie, jak i balkonowej doniczce. Wobec tego, jakiego towarzystwa nie lubi bazylia?

Jakie zioła sadzić razem? Bazylia i majeranek to nie jest dobre połączenie  

Bazylia uwielbiana jest ze względu na swoje aromatyczne liście. Kojarzona zazwyczaj z kuchnią włoską, odnajduję się również w innych daniach na całym świecie. Nic więc dziwnego, że tak chętnie uprawiana jest w ogródkach czy na balkonach i domowych parapetach.  

W końcu nie ma nic wspanialszego niż świeże liście bazylii z własnego ogródka. Chcąc jednak cieszyć się bujnie rosnącą bazylią, warto zapoznać się z garścią informacji, które mogą okazać się kluczowe dla jej poprawnego wzrostu.  

Mowa tutaj o odpowiednim rozplanowaniu sadzonych ziół, ponieważ to, co będzie rosło w sąsiedztwie, zdecydowanie ma znaczenie. Niewłaściwe miejsce, a także towarzystwo za skutkuje marnym wzrostem, chorobami i atakiem szkodników. Jak sprawa wygląda w przypadku bazylii?  

Dobrze zapamiętać sobie, aby nie sadzić jej w towarzystwie majeranku. Bazylia lubi podłoże delikatnie wilgotne, majeranek zaś preferuje suchsze warunki. Tak odmienne zapotrzebowanie może być trudne do pogodzenia i tym samym między roślinami może dojść do współzawodnictwa o zasoby, co nie zagwarantuje zdrowego wzrostu. Majeranek i bazylia mogą współistnieć w kuchni, ale w ogrodzie lepiej znaleźć im inne miejsca.  

Zobacz również: Lilie mogą zakwitnąć po raz drugi. Wystarczy, że wykonasz ten zabieg

Z czym nie sadzić bazylii? Mięta nie będzie dobrym towarzystwem  

Bazylia lubi słoneczne stanowiska, bezpiecznie osłonięte przed wiatrem i deszczem. Potrafi więc swobodnie rosnąć na domowym parapecie. Co do gleby, preferuje lekką, żyzną i odrobinę wilgotną.  

Sugerując się wymaganiami bazylii, nie sprawdzą się one w przypadku mięty, która lepiej czuje się w zacienionych miejscach. To nie jest jednak główna przesłanka, dla której lepiej nie sadzić mięty obok bazylii.  

Mięta jest rośliną, która posiada tendencję do szybkiego rozrastania się i przy tym do dominowania przestrzeni dookoła siebie. Wobec tego jej silny system korzeniowy może ograniczyć wzrost bazylii i w konsekwencji nawet ją wyprzeć z ogrodu czy doniczki.  

To jednak nie wszystko. Mięta nie jest dobrym kompanem dla bazylii, ponieważ wpływa na jej smak i aromat, a przecież to głównie ze względu na nie uprawiana jest bazylia. Tak więc sadzenie tych dwóch ziół obok siebie to nie jest najlepszy pomysł

Może cię zainteresować: Nie wyrzucaj do kosza, a posyp nimi majeranek. Dzięki temu nawozowi urośnie obficie w mgnieniu oka

Zobacz też:

Wystarczą 2 składniki z kuchennej szafki, by wzmocnić maliny. Krzaczki będą pełne owoców

Nie przegap terminu zbioru fasolki szparagowej. Plony będą duże i jędrne

Żółknące liście ogórków to poważny problem. Sprawdź, jak mu zaradzić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sadzenie | uprawa roślin | zioła