Reklama
Reklama

Nie wyrzucaj do kosza, a posyp nimi majeranek. Dzięki temu nawozowi urośnie obficie w mgnieniu oka

Majeranek to popularna przyprawa, często używana w polskiej kuchni. Służy do wzbogacenia smaku sosów, zup czy panierek. Możemy sięgać po majeranek w każdej chwili, jeśli będziemy uprawiać go w ogrodzie. Sprawdź najważniejsze zasady pielęgnacyjne tej rośliny oraz przepis na naturalny nawóz, dzięki któremu szybko urośnie. Poza tym zwiększysz kilkukrotnie swoje plony.

Majeranek w ogrodzie może dorastać nawet do 40 cm. Ten półkrzew jest rośliną wieloletnią, choć tak naprawdę uprawia się go corocznie ze względu na niską odporność na mróz. Przedstawiamy najważniejsze informacje o tym ziole. Znaczenie ma również stosowanie nawozu przyspieszającego wzrost i zwiększającego plony.

Jak uprawiać majeranek? Te zasady musisz stosować

Majeranek można uprawiać w ogródku tylko na nasłonecznionym i umiarkowanie wilgotnym stanowisku. Gleba musi być zatem żyzna oraz przepuszczalna. Warto także spulchnić ją przed posadzeniem rośliny. 

To popularne zioło sadzimy grupami po 2 lub 3 sztuki w 15-30 cm odstępach. Czynność tę wykonujemy po 15 maja, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko przymrozków. 

Majeranek w ogrodzie rośnie dość wolno, dlatego na początku powinniśmy go odchwaszczać. W pierwszym stadium dojrzewania wymaga także regularnego i obfitego podlewania. Tyczy się to również roślin uprawianych w donicach na balkonie. Ich ziemia nie może być przesuszona. 

Półkrzew możemy ścinać parę razy. Zazwyczaj robimy to przed jego zakwitnięciem. Warto wykonać tę czynność latem. Dzięki niej roślina zdąży zregenerować się przed pierwszymi przymrozkami. 

Naturalny nawóz do majeranku na szybki i obfity wzrost

Jak wspomniano, majeranek rośnie w ogrodzie dość wolno. Możemy jednak znacznie przyspieszyć jego wzrost, jeśli zasilimy glebę w wapń. To właśnie tego pierwiastka często brakuje w podłożu, a jest niezwykle ważny przy wzroście naszego półkrzewu. 

Istnieje domowy sposób na zasilenie ziemi majeranku w wapń. Warto zastosować naturalny nawóz ze skorupek jajek. Jak go zrobić?

Wystarczy, że po śniadaniu nie wyrzucimy kilku skorupek jajek do kosza, a pokruszymy je i podsypiemy nimi glebę. Dzięki temu odpadowi ta wolnorosnąca roślina urośnie w mgnieniu oka. 

Zobacz też:

Ta roślina sprawdzi się lepiej niż wrzosy. Długo kwitnie i przyciąga motyle

Liście borówki amerykańskiej robią się czerwone? Musisz szybko działać

Wyhodujesz poziomki na balkonie. Trzymaj się tych zasad, a będą słodkie i smaczne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywniak | pielęgnacja roślin | nawożenie