Reklama
Reklama

Wrzuć skorupki z jajek do pralki. Efekt cię zaskoczy

Po przyrządzeniu jajecznicy, zrobieniu ciasta czy ugotowaniu jajek na twardo, nie musimy wcale wyrzucać pozostałych skorupek. To wręcz marnotrawstwo, ponieważ są niezwykle pożyteczne i przydadzą się między innymi w czasie robienia prania. Jak ich używać i dlaczego warto? Wyjaśniamy, jak stosować skorupki jaj.

Skorupki po jajkach zazwyczaj trafiają do kosza, jako produkt zbędny. Tymczasem mogą się okazać bardzo pożyteczne i to nie tylko do wzmocnienia roślin, ale też na przykład do skutecznego wyprania białych czy jasnych tkanin. Jak ich właściwie używać? Podpowiadamy.

Skorupki jaj a pranie. Dorzuć je do jasnych rzeczy

Skorupki jaj wykazują właściwości wybielające, zatem przydadzą się podczas prania jasnych rzeczy. Rewelacyjnie odświeżą poszarzałe ubrania, ale poradzą sobie również z zafarbowanymi tkaninami. Można je zatem stosować jako naturalny wybielacz, który nie niszczy tkanin.

Ich wykorzystanie w czasie prania jest bardzo proste. Skorupki z dwóch lub trzech jajek wystarczy pokruszyć, a następnie wsypać je do lnianego woreczka lub zawinąć w gazę. Chodzi o to, by zawiniątko nie otworzyło się w trakcie prania, rozsypując skorupki po całym bębnie. Skorupki trzeba zawinąć dokładnie, a następnie umieścić w pralce, razem z białymi czy jasnymi rzeczami, które chcemy wyprać. Kolejny krok to dodanie proszku lub płynu do prania, których zwykle używamy. Rzeczy należy wyprać jak zwykle. Efekt powinien być jednak wzmocniony. 

Czytaj też: Zalewasz brudne garnki wodą w ten sposób? Więcej tego nie rób, chyba że chcesz kupić nowe 

Skorupki jaj. Zastosowanie w domu

Skorupki jajek przydadzą się w czasie domowych porządków. Można je wykorzystać między innymi do wykonania pasty czyszczącej, która pomoże wyczyścić przypaloną kuchenkę, garnki i patelnię. Wystarczy utłuc je na proszek, a następnie dodać do nich sodę oczyszczoną i ocet lub wodę z mydłem.

Mogą też posłużyć jako naturalny i ekologiczny nawóz, ponieważ zawarte w nich składniki odżywcze korzystnie wpływają na rośliny. Pomagają również przy niedoborach wapnia i podrażnieniach skóry. Wybielanie firanek czy bielizny pościelowej przy udziale skorupek jaj było popularne jeszcze przed wojną. Warto więc skorzystać z tego prostego sposobu, by odświeżyć i wybielić swoje rzeczy. 

Zobacz też:

Nie musisz prać dywanu. Tym tanim sposobem wyczyścisz go na sucho

​To ćwiczenie angażuje setki mięśni. Trenuj 3 razy w tygodniu, a wyrzeźbisz sylwetkę

​Jest niskokaloryczny i pełen witamin. Sezon już trwa, więc jedz regularnie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki