Reklama
Reklama

Nigdy nie rób tego podczas podlewania pomidorów. Zmarnieją i będą słabo owocować

Podlewanie roślin wydaje się być prostą sztuką i niezbędną czynnością, aby zapewnić prawidłowe warunki do wzrostu. Okazuje się jednak, że nie bez znaczenia jest to, jak wykonywana jest ta czynność. W przypadku pomidorów podlewanie w nieprawidłowy sposób może zaprzepaścić cały wysiłek włożony w ich hodowlę. Podpowiadamy więc, jakiego błędu nie popełniać podczas podlewania pomidorów oraz jak robić to we właściwy sposób.

O tej porze roku rozsady pomidorów powinny być już gotowe. Powoli zbliża się czas, aby wysadzić je w szklarniach, a już za niedługo i w gruncie. Aby zapewnić im prawidłowy wzrost, należy zadbać o odpowiednie nawodnienie. Najczęściej robi się to za pomocą konewki. Chcąc cieszyć się z dorodnych pomidorów, należy wystrzegać się jednego prostego błędu podczas podlewania. O co konkretnie chodzi?   

Takie podlewanie może poważnie zaszkodzić pomidorom   

Zdarza się, że podczas podlewania nie zwraca się uwagi na to, czy woda trafia bezpośrednio do gruntu, czy może dotyka rośliny. W przypadku pomidorów nie jest to bez znaczenia. Poważnym błędem, który może im szkodzić, jest lanie wody po ich liściach. 

Takie działanie może zakończyć się chorobami grzybiczymi, ponieważ pomidory są na nie niezwykle podatne. Mokre środowisko sprzyja pojawieniu się między innymi mączniaka rzekomego czy brunatnej plamistości liści. Tak samo wilgotne liście mogą sprzyjać rozwojowi innych szkodników, takich jak na przykład mszyce. Można tego uniknąć poprzez odpowiednie podlewanie roślin.  

Mokre liście sprzyjają również poparzeniu słonecznemu. Jeśli się tak stanie, liście staną się żółte, brązowe, a nawet uschnięte. To zdecydowanie nie sprzyja prawidłowemu wzrostowi. To również może skończyć się słabymi owocami. Roślina bowiem będzie wkładać energię w osuszanie liści, zamiast skupiać się na odpowiednim wzroście owoców.   

Przeczytaj również: Ten szkodnik może zniszczyć wszystkie uprawy. Ogrodnik radzi, jak się go pozbyć

Jak prawidłowo podlewać pomidory?

Zasada jest więc prosta - nie można podlewać pomidorów po liściach. Dotyczy to zarówno młodych sadzonek jak i tych już wyrośniętych. Pojawia się więc pytanie, jak prawidłowo podlewać pomidory? Wystarczy trzymać się kilku zasad, które z pewnością pomogą wyhodować dorodne plony.  

Przede wszystkim podlewanie powinno odbywać się u nasady, a nie przy liściach. Dzięki temu w łatwy sposób można uniknąć ich niepotrzebnego zmoczenia. Warto tę czynność wykonywać wieczorem lub wczesnym rankiem, kiedy to Słońce nie świeci jeszcze tak mocno.   

Do podlewania dobrze używać konewki z sitkiem, dzięki czemu woda równomiernie rozprowadzi się po glebie. Należy także dbać o regularne nawodnienie pomidorów, ale w prawidłowy sposób. W związku z tym zaleca się rzadkie, ale obfite podlewanie, dzięki czemu woda dotrze do głębszych warstw ziemi.  

Prawidłowe podlewanie wraz z odpowiednią pielęgnacją w rezultacie przyniesie bogate plony. Warto więc zadbać o dobre stanowisko, regularne sprawdzanie roślin pod kątem chorób i szkodników, a także o podlewanie gleby, a nie liści pomidorów.   

Zobacz też:

Tego nie sadź przy pomidorach, bo nie doczekasz się obfitych plonów

Liście borówki żółkną. Działaj szybko, a zdążysz ją uratować

Mało kto pamięta o tym zabiegu. To dzięki niemu pomidory mają obfite plony

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | podlewanie | warzywniak