Nie wyrzucaj chwastów. Wykorzystaj je w ten sposób i ciesz się pięknym ogrodem
Często bez namysłu po wyrwaniu chwastów od razu je wyrzucamy. Warto jednak zachować je i przygotować z nich coś, co poprawi stan naszych roślin i pomoże nam o nie zadbać. Dzięki temu nie tylko pozbędziemy się problemu chwastów, ale i wzmocnimy nasze okazy. Podpowiadamy, co warto zrobić z chwastów, aby mieć piękny ogród.
Chwasty w ogrodzie są problemem wielu osób. Jednak wiedząc, jak je odpowiednio wykorzystać, możemy wręcz ucieszyć się na ich widok i uznać je za bardzo pożyteczne. Wystarczy, że po wyrwaniu ich, stworzymy z nich pewną miksturę, dzięki której nasze rośliny będą wzmocnione i pobudzone do wzrostu. Podpowiadamy, jak wykorzystać chwasty.
Doświadczeni ogrodnicy często przygotowują kompost z chwastów. Jest to ekologiczny i ekonomiczny sposób na odżywienie roślin, który dodatkowo pozwala zminimalizować ilość odpadów. Dzięki niemu nasz ogród będzie bujny i zdrowy. W dodatku jest to naturalna metoda, która pozwala nam zadbać o rośliny bez używania chemikaliów, więc jest ona bezpieczna dla roślin, ludzi oraz zwierząt.
W tej roli świetnie sprawdzi się podagrycznik, który nazywany jest także kozią stópką lub nóżką. Jest to popularny chwast z rodziny selerowatych, który pojawia się w większości ogródków oraz na działkach. To bylina o charakterystycznych, trójlistkowych liściach i białych lub jasnoróżowych kwiatach, które tworzą baldachy. Okazuje się jednak, że niepotrzebnie z nią walczymy, ponieważ może ona okazać się bardzo przydatna.
Wynika to z tego, że liście podagrycznika obfitują w cenne składniki odżywcze, takie jak miedź, żelazo, magnes, potas, mangan czy bor. Wobec tego warto zatrzymać ten chwast po wyrwaniu i przygotować z niego nawóz.
Wystarczy, że ułożymy chwasty w plastikowym pojemniku, nieco je rozdrobnimy i zalejemy wodą tak, by nie do końca przykrywała ona rośliny. Miksturę pozostawiamy na dwa tygodnie, a gdy z wierzchu zniknie już piana, możemy zacząć stosować naszą gnojówkę z chwastów.
Czytaj również: To ostatni moment. Posadź to koło truskawek, a będą duże i słodkie
Po przygotowaniu naszego nawozu z chwastów musimy również wiedzieć, jak odpowiednio go używać. Kluczowe jest to, aby uzyskaną gnojówkę rozcieńczyć w proporcji 1:10 z wodą. Rośliny wystarczy podlewać nią co dwa tygodnie. W przypadku, gdy zostanie nam trochę płynu, warto wlać resztkę gnojówki do kompostownika.
Nawóz z podagrycznika może być używany m.in. do nawożenia warzyw czy roślin ozdobnych. Co więcej, tego typu gnojówkę można przygotowywać z różnych chwastów, które bez problemu znajdziemy na działce. Dobrym pomysłem będzie także użycie pokrzywy, wrotyczu lub mniszka lekarskiego.
Zobacz też:
Te rośliny możesz siać do gruntu już przed zimną Zośką. Niestraszne im przymrozki
Turkuć podjadek zaatakował twój ogród? Tego kuchennego produktu boi się jak ognia
Nabierz trochę musztardy do słoja i zalej wodą. Lepszego nawozu do zamiokulkasa nie znajdziesz