Nie tylko kaktus bożonarodzeniowy. "Rybie ości" też pięknie kwitną
Nie tylko kaktus bożonarodzeniowy zimą może nadać egzotycznego klimatu twojemu mieszkaniu. Jeśli szukasz ciekawej rośliny, która wygląda oryginalnie, a jednocześnie nie jest wymagająca pod względem pielęgnacji, koniecznie zainteresuj się tym gatunkiem. Faliste liście kaktusa zygzaka, nazywanego rybimi ośćmi, przyciągają wzrok z daleka.
Epiphyllum anguliger bardziej znany jako kaktus zygzak czy rybie ości to egzotyczna roślina, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród miłośników kwiatów doniczkowych.
Ma wiele zalet na czele z łatwą uprawą w doniczce, mało skomplikowaną pielęgnacją oraz przede wszystkim - spektakularną urodą - zarówno swoich liści, jak i kwiatów, które charakteryzują się wspaniałym zapachem.
Kaktus zygzak ma meksykańskie pochodzenie. Pochodzi z tropikalnych lasów. Pzyciąga wzrok oryginalnymi długimi, pofalowanymi i nieco spłaszczonymi pędami, na pierwszy rzut oka kojarzącymi się niektórym z rybimi ośćmi (stąd też po angielsku nazywa się go - fishbone cactus).
"Powycinane" liście to jednak dopiero początek jego atutów. Potrzebuje kilku sezonów, by zaprezentować swą urodę w pełni. Jednak kiedy zakwitnie, wypełni cały dom wspaniałym intensywny zapachem dużych białych kwiatów o średnicy do 25 cm, które można obserwować nocą.
Może cię zainteresować: Zamiokulkas marnieje w oczach? Jesienią i zimą podlewaj go tym, a szybko wróci do formy
Epiphyllum anguliger nie jest gatunkiem wybrednym, jednak potrzebuje określonych warunków do rozwoju, aby mógł zaprezentować swój spektakularny wygląd w pełnej krasie. Warto go przesadzić do nowego podłoża doniczki co trzy lata.
Kaktus zygzak najlepiej czuje się w stanowisku jasnym, jednak z nieco rozproszonym światłem i podłożu żyznym, przepuszczalnym oraz próchniczym (świetnie sprawdzi się ziemia do storczyków).
Czytaj również: Mój cyklamen uwielbia zjadać te owoce. Kwitnie po nich jak szalony
Pielęgnacja kaktusa zygzaka nie jest skomplikowana. Jeśli chodzi o podlewanie, to wystarczy nawadniać go raz na 1,5 - 2 tygodnie, a zimą, (gdy roślina przechodzi w stan spoczynku) zabieg ten można jeszcze bardziej ograniczyć do okresu co 4-8 tygodni.
Roślina nie może stać w wodzie, bo wtedy od razu zaczyna gnić. Kaktusa zygzaka można nawozić w sezonie wiosenno-letnim. Warto mu wówczas podawać odżywkę zawierającą dużą ilość potasu.
Zobacz też:
Pięknie wygląda i pachnie jak pierniczki. Zasadź teraz, a zakwitnie na Boże Narodzenie
Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły
Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd