Reklama
Reklama

Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony

Masz w domu cyklamen, jednak zauważyłeś, że ostatnio wygląda marnie i nie chce bujnie kwitnąć? Być może popełniasz jakiś w pielęgnacji swojej rośliny. Upewnij się, że na pewno odpowiednio dbasz o ten wspaniały gatunek i od czasu do czasu nakarm go domowym nawozem do cyklamenu z resztek po popularnych owocach. Dzięki niej szybko odżyje.

Rośliny doniczkowe, które mogą ozdobić parapet zimą, to nie tylko popularne gwiazdy betlejemskie czy grudniki, ale również ozdobne cyklameny. Gatunek ten nie stwarza większych problemów pod względem pielęgnacji. Jest mało wymagający i zachwyca urodą swych kwiatów w odcieniach: różu, fioletu, bieli i czerwieni. 

Niestety nie zawsze sam z siebie chce bujnie kwitnąć, dlatego wymaga wsparcia w postaci domowych odżywek. Od dziś zacznij stosować nawóz do cyklamenu ze skórek mandarynek, a szybko zauważysz efekty.

Jak dbać o cyklamen, by zachwycał urodą? Podstawowe zasady pielęgnacji cyklamenu

Niektórzy zapominają, że cyklamen jest rośliną chłodnolubną, która najlepiej czuje się w chłodniejszych pomieszczeniach, w których temperatura dochodzi do maksymalnie 15-20 stopni Celsjusza. 

Marnieje pod wpływem ciepłego i suchego powietrza, zwłaszcza jeśli jest uprawiany na parapecie pod gorącym grzejnikiem. W takich warunkach szybko schnie i traci swój urok. Najlepiej postaw go więc z dala od źródła ciepła, w jasnym miejscu, jednak o rozproszonym świetle (nie bezpośrednio nasłonecznionym). 

Jak polewać cyklamen, by kwiat nie zmarniał? To nie takie proste

Podlewanie cyklamenu również wymaga ostrożności. Kwiat ten nie lubi mieć bowiem stale wilgotnych korzeni, dlatego w jego przypadku zalecane jest nawadnianie od dołu. 

Możesz zanurzyć doniczkę w naczyniu z wodą na 5 minut, a później odsączyć nadmiar cieczy. Dzięki temu woda nie dostanie się do środka bulwy, co mogłoby mieć negatywny wpływ na kwitnienie. 

Może cię zainteresować: To roślina stworzona na żywopłot. Odporna i tak piękna, że tuje mogą się schować

Dlaczego warto stosować nawóz do cyklamenu ze skórek po mandarynkach?

Niestety sama woda nie zawsze wystarcza do tego, by cyklamen bujnie zakwitł. Od czasu do czasu roślinę warto wzmocnić za pomocą domowej odżywki z kuchennych resztek. 

Możesz wykorzystać wodę po gotowaniu jajek, skórki bananowe, ale jeszcze lepszym pomysłem jest podlewanie rośliny raz na 2 tygodnie nawozem do cyklamenu ze skórek po mandarynkach. 

Zawierają bowiem liczne witaminy (m.in. C), minerały  (wapń, fosfor i potas), naturalne olejki eteryczne oraz naturalne kwasy organiczne i inne związki wspierające wygląd i odporność roślin m.in. na choroby i szkodniki. Nawóz ze skórek po mandarynkach wzmocni także ich strukturę, kondycję liści oraz pąków kwiatowych, a nawet pozytywnie wpłynie na wielkość i kolor kwiatów!

Czytaj również: W listopadzie rozpieść maliny w ten sposób. W sezonie odwdzięczą się owocami

Jak zrobić nawóz do cyklamenu ze skórek mandarynek i jak go stosować?

Przygotowanie nawozu do cyklamenu ze skórek mandarynek nie jest skomplikowane. Wystarczy obrać 2-3 owoce, środek wykorzystać dowolnie, a obierki pokroić na mniejsze kawałeczki i zalać 1 litrem ciepłej wody. 

Po upływie doby roztwór odcedź, gotową odżywkę przelej do butelki i podlewaj cyklameny co dwa tygodnie. Im świeższe mandarynki wybierzesz, tym lepiej (zawierają więcej witamin i olejków eterycznych). 

Zobacz też:

Ten storczyk jest jeszcze piękniejszy, niż tradycyjny. Jego kwiaty przypominają motyle

Mrozoodporne rośliny do ogrodu. Przetrwają nawet bardzo niskie temperatury

Gwiazda betlejemska może kwitnąć całą zimę. Wystarczy, że podlejesz ją tym

INTERIA.PL