To roślina stworzona na żywopłot. Odporna i tak piękna, że tuje mogą się schować
Szukasz odpornej rośliny na żywopłot, która nie będzie tak popularna, jak tuje czy cisy? Możesz postawić na piękną mahonię pospolitą, która niezależnie od pory roku zachwyca urodą swych błyszczących liści. Ma także wspaniale wyglądające kwiaty i owoce przypominające jagody, które ozdabiają ogród jesienią.
Nie jest tajemnicą, że roślinami na żywopłoty, które już lata temu całkowicie zdominowały polskie ogrody, są tuje. Na wielu posesjach można także spotkać także cisy, bukszpany, berberysy lub ostrokrzewy.
Jest jednak jeszcze inny - mniej popularny gatunek, który warto mieć w ogrodzie. To mahonia pospolita - krzew, który idealnie sprawdza się w roli muru osłaniającego posesję. Wspaniale wygląda i chroni przed złośliwym wzrokiem sąsiadów.
Mahonia pospolita nie jest popularna w Polsce mimo tego, że to jedna z najpiękniejszych roślin na żywopłoty. Krzew dorasta o 1,5 metra wysokości. Ma ciemnozielone, błyszczące liście, które z uwagi na mrozoodporność gatunku utrzymują się na gałęziach nawet w grudniu czy styczniu oraz nierzadko wybarwiają na czerwony kolor.
To jednak jeszcze nic w porównaniu z jej wspaniałymi żółtymi kwiatami zakwitającymi latem. Pod koniec roku w okresie jesienno-zimowym mahonia zachwyca natomiast urodą swych jadalnych granatowych owoców kształtem przypominających jagody.
Może cię zainteresować: Zrób to z winoroślą w listopadzie. W sezonie owoców pozazdrości ci cała wioska
Mahonia pospolita ma umiarkowane wymagania uprawowe. To praktycznie bezobsługowy gatunek, który często nie choruje, a szkodniki raczej trzymają się od niego z daleka.
Preferuje lekkie, przepuszczalne gleby, najlepiej żyzne i najlepiej czuje się, rosnąc na zacienionym albo półcienistym stanowisku, choć nie jest ono konieczne, aby zdrowo rosła.
Czytaj również: W tym roku będzie modniejsza od gwiazdy betlejemskiej. Sprawdź, jak uprawiać "świętą jagodę"
Jeżeli chodzi o pielęgnację mahoni pospolitej, to krzewu nie trzeba przycinać, co już daje mu przewagę, chociażby nad popularną tują. Można ją jednak formować i od czasu do czasu wykonać cięcie sanitarne, usuwając uszkodzone pędy.
Krzew wymaga umiarkowanego podlewania latem co 3-4 dni (w okresie jesienno-zimowym można go zaprzestać). Dorosłych okazów nie musisz zabezpieczać na zimę, jednak młode sadzonki możesz wesprzeć poprzez ściółkowanie gleby i jesienne nawożenie.
Zobacz też:
Ten storczyk jest jeszcze piękniejszy, niż tradycyjny. Jego kwiaty przypominają motyle
Mrozoodporne rośliny do ogrodu. Przetrwają nawet bardzo niskie temperatury
Gwiazda betlejemska może kwitnąć całą zimę. Wystarczy, że podlejesz ją tym