Reklama
Reklama

Nie tylko fusy. Ten kuchenny odpad również doskonale nawozi hortensje

Wczesna wiosna jest idealnym czasem na rozpoczęcie nawożenia hortensji. Dzięki temu zabiegowi krzew wypuści w sezonie mnóstwo pięknych kwiatów. Okazuje się, że mogą nawet zmienić kolor, a wszystko to za sprawą naturalnej odżywki z produktu, który zazwyczaj ląduje w koszu. Wcale nie chodzi o fusy z kawy.

Istnieje wiele przepisów na naturalne nawozy do hortensji. Na niektóre z nich nie wydamy ani grosza, a skutecznie odżywią krzewy i wspomogą ich rozwój. Tak też jest z odżywką ze skórek pomarańczy. Można wykorzystać ten odpad aż na trzy sposoby.

Nawóz ze skórek pomarańczy na obfite kwitnienie hortensji i nie tylko

Oczywiście głównym celem stosowania nawozu ze skórek pomarańczy jest pobudzenie krzewów do wzrostu, a także do obfitego kwitnienia. Okazuje się, że ten odpad kuchenny ma wiele innych korzyści. Jakich?

Skórki pomarańczy zawierają kwasy organiczne i składniki odżywcze, utrzymujące odpowiednie pH podłoża. Przypomnijmy, że hortensje preferują lekko kwaśne gleby, a ten odpad pomaga w zachowaniu takiego odczynu. Dzięki temu rośliny stają się bardziej odporne na zmiany klimatyczne oraz infekcje grzybowe.

Poprzez zakwaszanie ziemi może dojść do zmiany koloru tych okazów. Niebieskie rośliny zyskają jeszcze intensywniejszą barwę, natomiast te różowe staną się liliowe, a nawet fioletowe. 

Ten odpad ma w swoim składzie witaminę C i olejki eteryczne, odstraszające niektóre szkodniki. Zapach pomarańczy nie jest lubiany również przez koty. W związku z tym te zwierzęta nie będą obgryzać trujących dla nich hortensji. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak pozbyć się mszyc z róż? Zastosuj oprysk na bazie amoniaku

Trzy sposoby na nawożenie hortensji skórkami pomarańczy

Pierwszym sposobem wykorzystania skórek pomarańczy jako nawozu do hortensji jest przygotowanie z nich wywaru. W tym celu gotujemy odpad w wodzie przez 15 minut, a gdy ostygnie, to podlewamy nim rośliny. Nie rozcieńczamy go dodatkowo z wodą jak w przypadku innych takich odżywek. 

Druga metoda polega na wykorzystaniu zmielonych skórek pomarańczy. Najpierw suszymy je na słońcu lub w piekarniku nagrzanym do 60 stopni Celsjusza. Wysuszony odpad drobno siekamy albo rozdrabniamy w malakserze i w takiej postaci mieszamy go z ziemią. Na koniec podlewamy hortensje. 

Trzeci trik to wrzucenie skórek pomarańczy do kompostownika. Taki nawóz używamy na bieżąco. 

Jak często stosować nawozy ze skórek pomarańczy do hortensji?

Nawóz ze skórek pomarańczy do hortensji zaczynamy stosować już wczesną wiosną i kontynuujemy zasilanie gleby w składniki odżywcze do jesieni. Jak używać konkretnych typów odżywek z tego popularnego odpadu? 

Wywarem podlewamy rośliny co 2-4 tygodnie. Jeśli zależy nam na szybkim efekcie, to ten płyn możemy stosować intensywniej w okresie wzrostu okazów, aby wspomóc ich kwitnienie.

Z kolei zmielone skórki mieszamy z ziemią raz w miesiącu. To samo dotyczy zasilania podłoża kompostem. 


Zobacz też:

To najlepszy nawóz do rododendronów. Zamienia się w kolorowe kule kwiatów

Wiosną koniecznie zrób to z pelargonią. Będzie uginać się od kwiatów

Posadź tę roślinę na balkonie. W sezonie utonie w czerwonych kwiatach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | nawożenie | kwiaty