Reklama
Reklama

Nie przegap najlepszego momentu, by posadzić pomidory do gruntu. Zbliża się wielkimi krokami

Pomidory przez wiele osób są uprawiane w przydomowych ogrodach. Dzięki prawidłowej pielęgnacji możemy cieszyć się obfitymi plonami w postaci dorodnych i smacznych pomidorów. Jednak, aby tak się stało, musimy uważać, aby nie popełnić błędu już na etapie sadzenia rośliny. Sprawdź, kiedy powinno się sadzić pomidory do gruntu i o co zadbać podczas wykonywania tej czynności.

Wybranie odpowiedniego terminu sadzenia pomidorów do gruntu to klucz do sukcesu. Zbyt wczesne wykonanie tej czynności, może doprowadzić do całkowitego zniszczenia naszych roślin. Podpowiadamy, kiedy najlepiej sadzić pomidory do ziemi i jak o nie zadbać w razie wystąpienia ryzyka przymrozków.

W jakiej temperaturze pomidory najlepiej rosną? O tym musisz pamiętać

Przed posadzeniem pomidorów warto wiedzieć, jakie są ich wymagania termiczne. Z racji tego, że są to rośliny ciepłolubne to optymalna temperatura dla ich wzrostu, wynosi od 18 do 25 stopni Celsjusza w ciągu dnia. Natomiast w nocy jest to 16-18 stopni.

Uprawiając pomidory, musimy pamiętać, że są one szczególnie wrażliwe na chłody. W przypadku, gdy wzrastają w temperaturze mieszczącej się w zakresie 0-5 stopni Celsjusza, to mogą zostać uszkodzone. Natomiast spadek poniżej 0 stopni Celsjusza powoduje już obumieranie roślin. Wobec tego należy unikać niskich temperatur, w szczególności na początku wzrostu pomidorów.

Kiedy powinno się sadzić pomidory do gruntu? To najlepszy termin

Przed przystąpieniem do sadzenia pomidorów do gruntu, warto wiedzieć, że minimalna temperatura, w jakiej pomidory są w stanie się rozwijać, to 10-12 stopni Celsjusza. Wartości poniżej są ryzykiem dla rozwoju rośliny, a w dodatku sprawiają, że staje się bardziej podatna na uszkodzenia oraz choroby.

Przyjmuje się więc, że najbezpieczniejszym terminem na sadzenie pomidorów do gruntu jest czas po 15 maja, kiedy to mija ryzyko przymrozków. Data ta znana jest doskonale jako "zimna Zośka" czy "zimni ogrodnicy".

W rejonach, w których panuje nieco łagodniejszy klimat, możemy rozważyć nawet i wcześniejsze sadzenie pomidorów, ale wtedy należy śledzić regularnie prognozy pogody, aby upewnić się, że przymrozki nie powrócą.

Czytaj również: Nie wyrzucaj kartonu po mleku, wynieś go do ogrodu. W mig pożegnasz uciążliwy problem

Jak zadbać o pomidory w razie wystąpienia przymrozków? Dzięki temu uratujesz swoją uprawę

W przypadku jednak gdy zdarzy nam się zbyt wcześnie posadzić pomidory i istnieje ryzyko wystąpienia przymrozków, to należy zastosować pewne działania profilaktyczne, które pozwolą nam ochronić naszą uprawę.

Przede wszystkim powinniśmy okrywać rośliny na noc agrowłókniną, aby zabezpieczyć je przed niską temperaturą. Warto także stosować osłony z butelek plastikowych na pojedyncze rośliny.

Z kolei, jeśli nie zdążyliśmy zabezpieczyć naszych pomidorów i zostały one narażone na przymrozki, to musimy najpierw ocenić stopień ich uszkodzenia. W momencie, gdy problem przemarznięcia dotyczy jedynie górnych części rośliny, jest szansa, że uda nam się ją zregenerować.

W tym celu należy przyciąć uszkodzone fragmenty pędów, aby roślina została pobudzona do wypuszczenia nowych. Następnie stosujemy nawozy dolistne, które obfitują w mikroelementy. Dzięki nim wspomożemy regenerację pomidorów. Istotne jest także odpowiednie zadbanie o roślinę, poprzez regularne jej podlewanie oraz zabezpieczenie przed kolejnymi zmianami temperatur.

Zobacz też:

Po śniadaniu rozkrusz i rozsyp pod agrestem. Podziękuje ci mnóstwem owoców

Ogórki będziesz zbierać taczkami. Wystarczy, że podlejesz krzaczki tym

Magnolia będzie kwitła długo i obficie. Wystarczy ten nawóz z resztek

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sadzenie | uprawa roślin | pielęgnacja roślin