Reklama
Reklama

Tak pomidory uprawiają Chińczycy. Plony zbierają koszami

Pomidory stanowią bazę mnóstwa rozmaitych potraw. Nic więc dziwnego, że wiele Polek i Polaków decyduje się na uprawę rzeczonych roślin w swoich ogródkach. Z pewnością samodzielnie wyhodowane warzywa smakują o niebo lepiej niż te ze sklepów. Okazuje się, że podczas uprawy pomidorów warto skorzystać z pewnej chińskiej metody. Dzięki niej można znacząco zwiększyć plony.

Chińska metoda działa cuda. W taki sposób uprawiają pomidory

Chińska technika uprawy pomidorów polega na formowaniu rośliny w taki sposób, by wyprowadzić z niej dwa pędy, z których uzyskamy plony. 

Technika nada się w przypadku wysokorosnących odmian, które wypuszczają na świat owoce średniej wielkości. Formowanie należy rozpocząć, gdy rośliny osiągną około 25 cm wysokości. W każdej z nich wybieramy jeden najsilniejszy pęd boczny (najlepiej wybrać nisko położony), pozbywając się pozostałych.  

Do pędu głównego oraz pozostawionego drugiego pędu przywiązujemy sznurki, po których będziemy prowadzić pomidory. Warto pamiętać, że owe sznurki nie mogą biec równolegle – sznurki od pędu głównego mogą być przymocowane pionowo do góry, a pędy boczne powinny odbiegać od niego nieco pod skosem. Dzięki temu unikniemy nagromadzenia się pędów w jednym miejscu i tym samym polepszymy cyrkulację powietrza. Dobrze również przygotować mocne podpory – większy plon oznacza, że pomidory będą musiały opierać się na bardziej stabilnej konstrukcji.

Przeczytaj też: Robisz to z pomidorami? W ten sposób pozbawiasz je cennych składników

O czym należy pamiętać podczas uprawy pomidorów metodą chińską?

Podczas uprawy pomidorów metodą chińską dobrze pamiętać o prawidłowym nawożeniu. Jeszcze przed formowaniem roślin stosujemy standardowy nawóz z dodatkiem fosforu, który wspomoże rozwój korzeni. Następnie, po uformowaniu pomidorów, stosujemy środki bogate w azot, a w fazie kwitnienia nie zapominamy o dostarczeniu roślinie również potasu oraz wapnia. 

W trakcie uprawy pomidorów prowadzonych na dwa pędy należy regularnie pozbywać się nowych pędów, które będą pojawiać się na obydwóch pędach głównych. Istotne jest także nawadnianie – ziemia powinna być stale wilgotna (ale nie zbyt mokra). 

Uprawa pomidorów metodą chińską może sprawić, że ilość i jakość plonów będzie zdecydowanie większa. Z tego względu warto ją wypróbować w swoim ogródku. 

Zobacz też:

Pelargonie to przeżytek. Gdy posadzisz te kwiaty, sąsiadkom wyjdą oczy z orbit

Jest zdrowa, odstrasza komary i pachnie cynamonem. Koniecznie zasadź ją w ogrodzie

Nie przegap najlepszego momentu, by posadzić pomidory do gruntu. Zbliża się wielkimi krokami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | warzywnik | uprawa roślin