Reklama
Reklama

Najlepszy termin na sadzenie róż. Nie przegap go, jeśli chcesz mieć piękne krzewy

Wybierając odpowiedni termin na sadzenie róż, można sprawić, że piękny zapach i wygląd roślin będzie cieszył hodowcę przez długi czas. Wpasowując się we właściwy okres, można doprowadzić do tego, że róże będą kwitnąć od lata aż do jesieni.

Zbliżająca się jesień jest sygnałem dla hodowców, że trzeba zacząć przygotowywać róże do zmagań z mrozem. Co ciekawe, niekoniecznie jest to jedyne rozwiązanie. Hodowcy mogą też posadzić nowe rośliny.

Róże nadają się do sadzenia także jesienią. Trzeba jedynie dopilnować, aby ich rozwój nie został zakłócony przez mróz. Dlatego ważne jest przestrzeganie właściwych terminów. W takim razie, na co zwrócić uwagę?

W jakim miesiącu najlepiej sadzić róże?

Idealnym czasem na sadzenie róż jest jesień. Wtedy roślina będzie lepiej się ukorzeniać, a ryzyko uszkodzenia krzewów będzie znacznie mniejsze. Warto też podkreślić, że ogrodnik będzie miał jesienią większy wybór sadzonek.

Najlepszym terminem na sadzenie róż jest październik. Wtedy hodowca może posadzić w ogrodzie zarówno róże z odkrytymi korzeniami, jak i okazy w workach. Pierwszy rodzaj trzeba szybko umieścić w gruncie, natomiast drugi będzie w stanie przeczekać kilka dni.

Ogrodnicy wciąż mogą mieć wątpliwości, czy ze względu na zbliżającą się zimę, październik jest optymalnym terminem. Ryzyko przemarznięcia rośliny można zredukować, wybierając zdrowe sadzonki. Wtedy poradzą sobie z zimowaniem i będą pięknie rosnąć przez kolejne lata. 

Sadzenie róż jesienią – na co zwrócić uwagę?

Na początku należy przygotować podłoże pod sadzenie i wykopać dołek o rozmiarze nieco większym niż doniczka. Na jego dnie powinna znajdować się rozbita gleba, wymieszana z obornikiem lub kompostem. Następnie w wykopanym dołku można umieścić róże.

Podczas kolejnego etapu dół trzeba wypełnić ziemią, a potem rozsypać ściółkę z kompostownika lub kory sosnowej z zachowaniem 10-centymetrowego dystansu od pędów. Nie należy również uzupełniać ziemi o nawóz. Trzeba z tym poczekać do wiosny.

Później należy uklepać ziemię, aby pozbyć się z niej powietrza i podlać róże. Dobrym wyborem będzie wykonanie tego zaraz po posadzeniu. Dzięki temu gleba osiądzie wokół korzeni. Potem trzeba tylko pilnować, aby ziemia nie wysychała.

Sadzenie róż jesienią – na co zwrócić uwagę?

Na sadzenie róż jesienią można wybrać nasłonecznione stanowisko w gliniastej glebie, która jest bardzo dobrze odżywiona i ma lekko kwaśny odczyn z pH neutralnym lub w granicach od 6 do 6,5. Dobrze też zadbać o to, żeby roślina była osłonięta od wiatru.

Ważnym aspektem jest to, aby zwrócić uwagę na charakterystykę ziemi. W glebie, w której zostanie posadzona roślina, nie powinna wcześniej rosnąć róża. Zwiększa to ryzyko pojawienia się chorób. Jeśli nie ma możliwości posadzenia róży gdzie indziej, to należy wymienić od razu całą glebę lub dodać szczepionkę mikoryzową. 

Zobacz też:

Wykonaj ten zabieg jesienią, a bujnych piwonii wiosną pozazdroszczą ci wszystkie sąsiadki

Ta woda jest najgorsza do podlewania wrzosów. Może zniszczyć krzewinki

Twoje hortensje brązowieją? To wcale nie choroba czy szkodniki. Powód jest prostszy niż myślisz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | kwiaty