Reklama
Reklama

Mogą zniszczyć cały ogród. Pokona je szybki oprysk z domowych składników

Przędziorki są niedużymi pajęczakami, blisko spokrewnionymi z pająkami i kleszczami. Gromadzą się na spodzie liści. Powodują uszkodzenia roślin, prowadzące nawet do obumarcia całych upraw. Jak walczyć ze szkodnikami naturalnymi, bezpiecznymi dla ludzi oraz roślin sposobami?

Na samym początku warto dowiedzieć się, jak rozpoznać to, że rośliny zostały zaatakowane przez przędziorki. Oznaki są widoczne na liściach. Zauważenie samych szkodników może być problematyczne.

Przędziorki uszkadzają liście za sprawą toksyn, które w nie wstrzykują. Efektem są odbarwienia i zniekształcenie. Na zaatakowanych roślinach można również zauważyć drobną, białą pajęczynę. Pojawiają się również na nich białe kropki, kiedy wysysany jest chlorofil. Liście stają się też suche i żółkną.

Oprysk na przędziorki z szarego mydła i wody. Jak go zrobić?

W momencie, kiedy ogrodnik zauważy, że jego uprawy zostały zaatakowane przez przędziorki, powinien przejść do działania. Na początku należy odseparować roślinę, na której są szkodniki od pozostałych lub po prostu usunąć ją z hodowli (szczególnie, jeśli jest silnie zainfekowana).

Kolejny krok to przygotowanie oprysku z domowych składników. Trzeba wymieszać cztery łyżki szarego mydła w litrze ciepłej wody i dokładnie wymieszać. Roztwór można przelać do butelki z atomizerem i rozprowadzić regularnie na roślinach.

Oprysk na przędziorki z olejku rozmarynowego lub cynamonowego. Jak go zrobić?

Innym skutecznym sposobem na usunięcie przędziorków z domowej hodowli, jest zastosowanie oprysku z olejku rozmarynowego lub cynamonowego. Wymienione produkty są dostępne w aptekach. Nadają się do usuwania dorosłych szkodników, larw i jaj.

Żeby przygotować oprysk, należy odsączyć kilka kropel olejku (rozmarynowego lub cynamonowego) i zmieszać je z 1 litrem wody. Tak przygotowanym roztworem należy opryskiwać zarażone rośliny. Należy przy tym zachować regularność – powtarzać co 3 dni przez 2 tygodnie.

Jak zapobiegać inwazji przędziorków?

Inwazji przędziorków można zapobiegać na kilka sposobów. Jednym z nich jest zaproszenie do swojego ogródka biedronek. Te pożyteczne owady są wsparciem w walce ze szkodnikami, również mszycami. Są w stanie zjeść do 100 jaj przędziorków dziennie, uniemożliwiając dalszą ekspansję szkodników.

W ramach prewencji można też posadzić w ogrodzie rośliny, które odstraszają przędziorki. Zalicza się do nich koper i koper włoski. Te odmiany nie tylko zniechęcą szkodniki do zaatakowania uprawy, ale także przyciągną biedronki.

Zobacz też:

Ususz i rozsyp na grządkach. Cebula będzie dorodna, jak nigdy

Spleśniałe pomidory nie muszą lądować w koszu. Wykorzystaj je w ten sposób

Juka marnieje i traci liście? Nie trzeba wiele, by przywrócić jej wigor

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szkodniki w ogrodzie | pielęgnacja roślin