Masz okna skierowane na południe? Te rośliny świetnie sobie poradzą na nasłonecznionym parapecie
Wiosną i latem promienie słoneczne częściej wpadają do naszych domów. Właśnie dlatego warto zastanowić się, jakie rośliny wybrać na nasłoneczniony parapet. Nie wszystkie okazy mogą stać przy południowym oknie, ponieważ ulegną poparzeniom od słońca. Są jednak i takie kwiaty, które światło wręcz kochają.
Jesienią i zimą jesteśmy zadowoleni, gdy na niebie pojawi się słońce. Dzięki niemu w domu robi się pogodnie i przytulnie. Tego samego nie możemy powiedzieć o lecie. Promienie słoneczne są prażące, a w pokoju panuje upał i zaduch. Właśnie takim warunkom muszą stawić czoła rośliny postawione przy południowym oknie. Przedstawiamy trzy okazy, idealne na nasłoneczniony parapet.
Kalanchoe wiechowate preferuje słoneczne stanowisko. Latem może nawet stać na dworze, jednak wtedy musimy wynosić je stopniowo na zewnątrz, aby jego liście nie uległy poparzeniu. Będzie miało wówczas szpecące, poprzepalane końcówki liści.
Ta roślina zachwyca mięsistymi, dość rozłożystymi liśćmi o średnicy 15 cm oraz kwiatostanami, które mogą mieć żółty, pomarańczowy, różowy czy biały kolor. Dostępna jest niemal w każdym dyskoncie czy markecie, ponieważ często wybiera się ją na podarunek na urodziny oraz imieniny.
Ten kwiat nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Musimy jedynie zadbać o jego dobry drenaż. W tym celu warto wymieszać mieszankę do sukulentów z ziemią do roślin doniczkowych. Wtedy nie dojdzie do przelania podłoża.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Liście pomidorów zwijają się lub skręcają? Sprawdź, co zrobić
Ceropegię Woodi stawiamy na słonecznym stanowisku, jednak z rozproszonym światłem. Wystarczy więc przysłonięcie jej firanką czy roletą. Poza tym warto obracać ją co jakiś czas, ponieważ do prawidłowego rozwoju potrzebuje słońca z każdej strony. Wtedy będzie miała też ładniejszy odcień liści.
Ten kwiat ma dekoracyjne liście w kształcie serca, które tworzą długie sznury, stąd jej potoczna nazwa "sznur serc". Będzie idealnym wyborem dla zapominalskich, ponieważ dobrze nosi przesuszone podłoże. Podlewamy go dopiero wtedy, gdy ziemia całkowicie przeschnie.
Do tej rośliny możemy zastosować podpory, żeby liście "wspinały się po niej". Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby "sznur serc" zwisał w dół.
Epipremnum złociste, podobnie jak ceropegia woodie, lubi stanowisko z rozproszonym światłem. Możemy zatem postawić je za zasłonką na południowym parapecie.
Ta roślina cechuje się ciemnozielonymi liśćmi, które mają żółte lub kremowe smugi z sercowatymi zakończeniami. Wyrastają ze sztywnych łodyg. Można używać do niej okrągłych podpór.
Temu okazowi musimy zapewnić żyzne podłoże i regularne podlewanie. Nie możemy jednak doprowadzić do gnicia korzeni, dlatego przyda się drenaż w postaci perlitu czy keramzytu.
Zobacz też:
Zamiokulkas nie chce rosnąć? Wypróbuj japońską metodę podlewania, a w mig zobaczysz nowe liście
Posadź zamiast hortensji. Sąsiedzi będą pytać, skąd ta cudowna roślina
To najlepszy nawóz do rododendronów. Zamienia się w kolorowe kule kwiatów