Mączniak może zaatakować również hortensje. Sprawdź, jak się go pozbyć
Twoje hortensje zaatakował mączniak? Jeśli zauważyłeś objawy chorobowe, to koniecznie jest podjęcie odpowiednich działań. Sprawdź, jak szybko zwalczyć tę chorobę i uratować okazy. Nie czekaj, przywróć zdrowie swoim roślinom. Przedstawiamy domowe sposoby, a także listę chemicznych środków.
Mączniak prawdziwy jest powszechną chorobą grzybową, rozwijającą się przy wysokiej temperaturze, postępującą w trakcie suchej pogody, ponieważ wystarczą jej krople rosy. Często atakuje hortensje, dlatego warto poznać najważniejsze informacje o tej infekcji.
Mączniaka na hortensjach można łatwo rozpoznać. Objawia się białym nalotem na liściach, który z czasem ciemnieje. W końcu te części rośliny zaczynają odpadać. W efekcie okazy są bardziej podatne na szkodniki i uszkodzenia mrozowe.
Warto obserwować hortensje - wczesne wykrycie tej choroby pozwala na uratowanie roślin przed poważnymi uszkodzeniami. Na początku infekcji można użyć środków domowych, natomiast w późniejszym stadium konieczne będzie zastosowanie chemicznych fungicydów.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Ćma bukszpanowa — uciążliwy szkodnik. Jak zwalczyć ćmę bukszpanową?
Domowych sposobów na mączniaka jest kilka. Zrób jednej z poniższych oprysków:
- oprysk z szarego mydła i sody oczyszczonej - rozpuść 5 ml szarego mydła z 1 łyżeczką sody oczyszczonej w 2 l wody. Opryskuj hortensje co 3-4 dni;
- oprysk z czosnku - zmiażdż 20 g czosnku i zalej go 1 l wody. Odstaw roztwór na 24 h i po tym czasie odcedź. Na koniec rozcieńcz płyn z wodą w stosunku 1:1 i opryskuj rośliny;
- oprysk z pokrzywy - zalej 1 kg ziela 10 l wody i odstaw na 24 h. Opryskuj okazy bez uprzedniego rozcieńczania z wodą;
- oprysk z mleka - rozcieńcz mleko z wodą w proporcji 1:9. Od razu zacznij opryskiwać hortensje raz na tydzień.
W zaawansowanym stadium mączniaka użyj chemicznych fungicydów. Przedstawiamy listę skutecznych środków zwalczających tę chorobę:
- Lecitec - zawiera polisacharydy o naturalnym pochodzeniu. Działa, oblepiając strzępki grzybki. Dzięki temu ogranicza rozprzestrzenianie się mączniaka;
- Scorpion 325 SC - ten fungicyd należy stosować wieczorem, ponieważ w dzień może dojść do uszkodzenia hortensji przez słońce;
- Polyversum WP - zawiera pożyteczne grzyby, które pasożytują na patogenach wywołujących tę chorobę.
Żeby uniknąć rozwoju mączniaka na hortensjach, powinniśmy ograniczyć nadmierne nawożenie azotem w drugiej połowie lata. Ten pierwiastek powoduje wzrost nowych pędów, podatnych na infekcję.
Należy usuwać opadłe liście i chwasty, przez które rozwija się choroba. Poza tym musimy przycinać rośliny w celu usunięcia słabych pędów i zapewnienia dobrej cyrkulacji powietrza.
Zobacz też:
Marzysz o owocach z własnego ogrodu? Nie przegap tego terminu
Ten zimozielony krzew zachwyca przez cały rok. Teraz jest najlepszy czas na sadzenie
Wcale nie wiosną. Teraz jest najlepszy czas na ten zabieg w ogrodzie