Liście malin zaczęły się zwijać? Ogrodnik zdradza, jak temu zaradzić
Maliny to uwielbiane owoce, których krzaczki chętnie hodowane są w wielu ogrodach i na działkach. Na ogół nie zaliczają się do trudnych w uprawie, jednak tak jak w przypadku innych roślin, mogą zostać zaatakowane przez choroby lub szkodniki. Często manifestuje się to zwijaniem się liści malin. Jeśli widzisz taki objaw, nie bagatelizuj go, tylko działaj. Porady ogrodnika mogą się tutaj okazać niezwykle pomocne.
Maliny to smaczne owoce, dostarczające wielu cennych składników odżywczych. Najlepiej smakują oczywiście prosto z własnego ogródka. Zdrowe i wyborne owoce, a także bujnie rosnące krzaczki cieszą i są źródłem dużej satysfakcji. Co jednak w przypadku, gdy liście malin nagle zaczynają się zwijać i skręcać? Przyczyn może być wiele, dlatego nie warto takiego objawu bagatelizować.
Zwijanie liści malin to zjawisko, które dość często można zauważyć w ogrodach. Nie zawsze jednak jest to objaw choroby bądź pojawienia się szkodników. Zwijanie się liści jest bowiem zjawiskiem naturalnym i w wielu przypadkach zdecydowanie nie jest powodem do zamartwiania się o swoją hodowlę malin.
Między innym niskie temperatury są częstym powodem podwijania się liści malin. Rośliny te są wrażliwe na spadającą temperaturę, ale nie tylko. Mają one tendencję do skręcania się również w ciepłe dni, a także wietrzne czy niezwykle słoneczne. To mechanizm ochronny przed wieloma zewnętrznymi czynnikami.
Liście malin mają to do siebie, że są niezwykle elastyczne i takie zwijanie, dzieje się w wyniku osmozy, czyli nagromadzenia się w liściu dużej ilości wody. Tak więc często przyczyną zwijania się liści malin są czynniki atmosferyczne. Zdarza się jednak, że jest to objaw choroby bądź działania szkodników. Wobec tego każdorazowe podwijanie się liści malin nie powinno być bagatelizowane.
Zobacz również: Wystarczą dwa tanie składniki, by uratować pomidory. Wydasz zaledwie kilka złotych
Uprawy malin mogą być poważnie zagrożone, jeśli zostaną zaatakowane przez szkodniki. Wiele z nich uszkadza liście roślin, przez co te zawijają się w charakterystyczny sposób. Zdeformowane liście nie wyglądają estetycznie, ale, co gorsza, powodują również ogólne osłabienie rośliny. Efektem tego jest mniejsza ilość plonów i to w dodatku gorszej jakości. Warto więc regularnie obserwować swoją uprawę malin, aby w porę zareagować i uchronić krzaczki przed nieproszonymi gośćmi.
Jedną z popularnych przyczyn zawijania się liści malin jest pojawienie się na nich zwójek, czyli gąsienic motyli, które żerują na liściach. Wygryzają w nich dziury i zjadają je. Co gorsza, uszkadzają również związki owoców. Tak więc, jeśli widzisz zawinięte liście, reaguj od razu, bo mogą to być zwójki. Jak sobie z nimi poradzić? Zdaniem ogrodnika, najlepszym rozwiązaniem jest ręczne usunięcie zwójek z liści malin, a także zastosowanie oprysków, by ochronić roślinę i plony.
Kolejną z przyczyn deformacji liści, w tym ich zwijania jest obecność na nich mszyc. Najczęściej mowa tutaj o mszycy malinowej bądź mszycy maliniance, które uwielbiają atakować liście, wysysając z nich soki, czego następstwem jest skręcanie się oraz zwijanie się ich. Efekt? Osłabienie całego krzewu i zahamowanie wzrostu. Nie warto więc bagatelizować objawów, jakimi jest podwijanie się liści. W walce z mszycami pomocne mogą okazać się opryski, również te domowej roboty.
Może cię zainteresować: Przytnij czereśnie w tym terminie. Owoce będą duże i słodkie
Nie tylko szkodniki lubią osiąść na uprawie malin. Choroby to również częsta przyczyna osłabienia krzewów malin, a także zwijania się i deformacji ich liści. Między innymi mowa tutaj o powszechnej chorobie grzybowej, jaką jest mączniak prawdziwy. Często objawia się deformacją blaszki liściowej, biało-szarym nalotem, a także wywijaniem się brzegów liści. Aby uchronić swoje krzewy przed tą chorobą, ważne są działania profilaktyczne i regularna obserwacja uprawy malin.
Mączniak to nie jedyna choroba, która lubi zaatakować uprawę malin i objawia się wywijaniem liści. Inną, niezwykle groźną jest zgnilizna korzeni malin, która może objawić się wywijaniem się blaszki liściowej malin ku górze. Niestety jest to na tyle poważna choroba, że rzadko kiedy udaje się uratować zajęte nią rośliny, dlatego tak ważna jest obserwacja, a w tym przypadku również unikanie uprawy malin na podmokłym terenie.
Jak widać, przyczyn wywijania się liści malin jest cała masa. Kiedy dzieje się tak w wyniku działania warunków atmosferycznych, nie ma powodu do obaw. Jednak często taki stan rzeczy wywołują szkodniki oraz choroby. Wtedy trzeba reagować błyskawicznie, dlatego tak ważne jest regularne monitorowanie krzaków malin i ewentualna, natychmiastowa interwencja.
Zobacz też:
Nie tylko kaktus bożonarodzeniowy. "Rybie ości" też pięknie kwitną
Pięknie wygląda i pachnie jak pierniczki. Zasadź teraz, a zakwitnie na Boże Narodzenie
Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły